Uuygulama geliştirme süreçlerinde doküman ve gereksinim yönetim aracı
Document and requirement management tool in application development processes
- Tez No: 307438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında uygulama geliştirme süreçlerinde gereksinim ve doküman yönetim sistemi aracı nasıl olmalıdır, ne tür fonksiyonaliteler içermelidir ve bu tür bir uygulama nasıl geliştirilmelidir konusu ele alınmaktadır. Buna göre, gereksinim ve doküman yönetiminin beraber sağlandığı bu uygulama (Raqoon), analiz, izlenebilirlik, önceliklendirme, kabul gibi gereksinim mühendiliğinin en önemli dört maddesinde büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Raqoon kullanıcılara yalnızca zengin bir fonsiyonalite sunmakla kalmayıp ayrıca kullanıcı dostu oluşu ve sezgisel öğrenmeye açık bir uygulama oluşuylada farkını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research thesis focuses on requirement and document management systems in application development processes. Main topics include how requirement management together with and document management systems should be, which functions are performed and how applications are developed using requirement management tools. The proposed tool, called Raqoon, is a requirement management tool integrated in and document management systems that serves four main capabilities: Analysis, Monitoring, Scalability and User Acceptance. Raqoon offers all these functionalities in a user friendly and intuitive way.