Yeşil mimari olarak tanımlanan projelerde ekolojik yapım sistemlerinin yeri
Place of the ecological structure systems in the projects defined as the green architecture
- Tez No: 307448
- Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması yeşil mimari olarak tanımlanan projelerde ekolojik yapım sistemlerinin mimari tasarıma etkisini incelemektedir. ?Yeşil Mimari? olarak dünya literatüründe tanınmış ve/veya ödül almış 17 farklı proje incelenmiştir. Projelerin farklılıkları, benzerlikleri, diyalogları, malzeme kullanımları ?Yeşil Mimari? kavramı açısından incelenmiştir. Projelerde ekolojik yapım sistemlerinin mimari tasarımı nasıl etkilediği ve bu tasarımların ?Yeşil Mimari? tanımı içinde yer alıp almayacağı araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda incelenen 17 farklı projeden yanlızca 2 yapının ekolojik yapım sistemi ile entegre bir tasarım anlayışına sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examine the effect of the ecological structure systems on the architectural design in the projects defined as `?the Green Architecture??. 17 different projects, which are well known in the world literature and/or won awards, are examined. The differences, similarities, dialogs, material usages of the projects are examined by looking from the `?Green Architecture?? angle. In this project, two different topics have been researched: First of all, How do the ecological structure systems affect architectural design and second of all whether these designs can be placed in the definition of `?The Green architecture?? . As a result of this research, it has been determined that just 2 projects among 17 different examined projects have an integrated design perception with the ecological structure system.