Betonarme yapıların çelik elemanlar ile güçlendirilmesi
Strengthening of R.C. structures by steel frames
- Tez No: 307467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, hasarlı veya hasarsız mevcut betonarme yapıların çelik yapı elemanlarıyla güçlendirilmesi ve bu kapsamda geliştirilmiş olan yöntemlerin uygulanabilirlikleri ele alınmıştır.Tez çalışması esas olarak teorik ve deneysel olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada betonarme yapıların çelik elemanlarla güçlendirilmesi konusunun teorisi ele alınmıştır. Bu tür yapıların yapısal davranışları ve analiz prosedürleri açıklanmıştır. İlave çelik kolon ile güçlendirilmiş bir betonarme kolonunun yatay yükler etkisindeki statik davranışı sonlu elemanlar mikro modelleme yaklaşımı ile incelenmiştir. İkinci aşamada ise teorik olarak incelenen çelik ile güçlendirilmiş betonarme kolon sisteminin laboratuar ortamında oluşturulan birebir modelleri üzerinde deneysel davranışı araştırılmıştır. Teorik ve deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Böylece mevcut betonarme yapıların çelik elemanlarla güçlendirilmesi konusunda özellikle uygulanabilirlik açısından değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to strengthen the damage or undamaged existing reinforcing concrete structures with steel structure element and the applicability of developed methods have been investigated.The study of thesis was performed mainly in two stages as theoretical and experimental. In the first stage, the theory of strengthening the RC structures with steel frames was dealt. The analysis procedures and structural behaviours of this kind of structures were explained. The statical behaviour under the effect of horizontal strength of the RC column which is strengthened with steel column was observed with the approach of micro model in infinite elements. In the second stage, the experimental behaviour of the exact models of the RC column system which is strengthened with steel column observed theoretically in the labs.Thus, some evaluations were made on especially in terms of applicability about the strengthening of existing reinforced concrete structures with steel frames.