Türkiye' de yaş meyve-sebze pazarlamasında toptancı hallerinin etkinliği, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri: İzmir ili örneği
The effectiveness of wholesale markets in fresh fruit and vegetable marketing in turkey. The problems encountered and solution proposals; example of İzmir
- Tez No: 307468
- Danışmanlar: PROF. DR. F. AKIN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye tarımsal üretimde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Fakat tarımsal üretim ve pazarlama konusunda, doğaya bağlılık, risk ve belirsizliklerin yüksek oluşu, ürün çeşitliliğinin çok geniş bir yelpazede olması, tarımsal piyasaların istikrarsız olması gibi bir takım olumsuzluklar bulunmaktadır.Türkiye' de yaş meyve ve sebze üretim ve pazarlamasına yönelik bir takım sorunlar bulunmaktadır. Günümüze kadar uygulanan politikaların bu sorunların çözümünde başarılı olduğunu söylemek zordur. Yaş meyve-sebze pazarlamasında toptancı halleri büyük rol oynamaktadır. Toptancı hallerine yönelik yasal düzenlemelerin konuyla ilgili kesimlerin (komisyoncu, tüccar, üretici, tüketici vs.) ortak çıkarlarını korumaya yönelik olması gerekmektedir. Bu tezde, Türkiye'de yaş meyve ve sebze toptancı halleri ile ilgili yasal düzenlemeler, yaş meyve ve sebze toptancı hallerinin yapısı ve işleyişi, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.Ayrıca orijinal veriler sadece İzmir İli'ndeki üreticiler ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Yaş Meyve ve Sebze Toptancı Hali'ndeki komisyoncular ile gerçekleştirilen anket çalışmaları ile elde edilmiştir. Yapılan anketlerin amacı toptancı hallerinin etkinliğini test etmek ve yaş meyve-sebze pazarlama kanallarında ortaya çıkan sorunları tespit etmektir. Elde edilen veriler likert ölçeği ve mevsimsel fiyat analiz yöntemi ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is among the few countries in the world in agricultural production. However in agricultural production there are number of disadvantages, such as dependence on natural resources, high risk and uncertainty, a wide range of product diversity and instability of agricultural markets.In Turkey, there are number of problems fort the production and marketing of fresh fruit and vegetables. To date, the policies implemented are successful in solving these problems are difficult to say. Wholesale markets plays a major role in the marketing of fresh fruit and vegetable. The laws for the wholesale markets should be to protect the common interests of the parties ( brokers, traders, manufacturers, consumers etc?) concerned with the subject. In this thesis focused on, The laws related to the fresh fruit and vegetable wholesale markets in Turkey, structure and functioning of wholesale markets for fresh fruit and vegetables, problems and solutions.In addition, the original data was only collected through face to face interviews with manufacturers in İzmir and brokers in İzmir Büyükşehir Belediyesi Yaş Meyve ve Sebze Toptancı Hali using a questionnarie. The purpose of this questionnaire was to test the effectiveness of wholesale markets and to identify emerging issues of fresh fruit and vegetable marketing channels. This raw data was then interpreted by means of some methods of analysis such as seasonal price analysis and likert scale.