Farklı tip memelerle bağ ilaçlamasında pülverizatör performansının ve sürüklenmenin belirlenmesi
Determination of spray performance and drift using different types of nozzles in vineyard
  1. Tez No: 307469
  2. Yazar: ERKAN URKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEĞİRMENCİOĞLU, PROF. DR. MÜJDAT TOZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, asma bitkisi içindeki en iyi birikimi sağlamanın yanında yere ve havaya olan ilaç sürüklenmesini en aza indiren meme tipinin hava debisi ve uygulama normuna bağlı olarak belirlenmesi ve çevreye duyarlı ilaçlamanın yapılabilmesini sağlamaktır.Çalışmalar iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde, nispeten kontrollü koşulların sağlandığı kapalı alanda koruk dönemini temsil eden yapay asma bitkisi ile çalışmalar yapılmıştır. İkinci bölümde ise en uygun sonuçları veren meme tipi, hava debisi ve uygulama normu kullanılarak arazi çalışmaları yapılmıştır. Denemeler yerli imalat geleneksel (içi boş konik hüzmeli), Teejet XR (geleneksel yelpaze hüzmeli), AIXR (geleneksel hava emişli yelpaze hüzmeli) ve AI (hava emişli) tip püskürtme memeleriyle, 3 farklı uygulama normunda (60, 90, 115 Lda-1) ve 3 farklı hava debisinde (32000, 45000, 55000 m3h-1) 4'er tekerrürlü olarak yapılmıştır. Bitki içindeki belirli bölgelerdeki (merkez ve girişim) iz maddesi birikim miktarının belirlenmesi için filtre kağıtları, kaplama oranlarının ve damla çaplarının belirlenmesi için ise suya duyarlı kağıtlar yerleştirilmiştir. Bitki altındaki sürüklenme ölçümleri için filtre kağıtları bitkinin altına, bitki arkasındaki sürüklenme ölçümleri için filtre kağıtları 18 m uzaklığa kadar belirli aralıklarla dizilmiş direklerin (6 m yüksekliğindeki) üzerlerine yerleştirilmiştir. Bitki içi birikim miktarları ve sürüklenme kayıpları bulunmuş ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Kapalı alan denemeleri sonunda en uygun bitki içi birikim değerlerini veren, yere ve havaya en az sürüklenen meme tipi AIXR, uygulama normu 90 Lda-1, hava debisi 45000 m3h-1 olarak belirlenmiştir. AIXR tip memeyle birlikte pratikte yaygın olarak kullanılan geleneksel tip meme ile arazi çalışmalarında belirlenen uygulama normu ve hava debisinde çalışılmıştır.Arazi çalışmalarında geleneksel tip meme ile yapılan çalışmalarda AIXR'a göre bitki içinde daha fazla birikim ve kaplama oranı ölçülmesine karşın damlacıkların geleneksel tip memede 18 m, AIXR tip memede 7,5 m uzaklığa kadar sürüklendiği belirlenmiştir. Bu sonuçla AIXR tip memelerin kullanılmasının tampon bölge mesafesini 2,5 katına kadar kısaltılmasını sağlayabileceği belirlenmiştir. Su kaynakları gibi hassas bölgelerde ilaçlama yapılırken AIXR tip meme tercih edilmesiyle uzak mesafelere olan sürüklenmenin azaltılacağı ve çevrenin korunmasına önemli katkıda bulunulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine nozzle type, air flow and application rate in order to provide the best coverage on the vineyard canopy and reduce airborne drift and ground sedimentation.In order to meet the above objectives, experiments were conducted in two steps. The first step included the experiments in an indoor area under relatively controlled conditions using the artificial vine representing unripe period of a real vine plant. In the second part, experiments were held in the field with the suitable nozzle type, air flow rate and application rate which provided the best results in the first part. Domestically manufactured conventional (hollow cone), Teejet XR (conventional Flat fan), AIXR (conventional air induction flat fan) and AI (air induction) nozzles were used in the experiments at application rates of 60, 90, 115 Lda-1 and at the air flow rates of 32000, 45000, 55000 m3h-1. Each experiment was replicated four times. Filter papers and water sensitive papers were placed at 6 different locations in the plant to determine the tracer deposit, coverage and droplet size. For drift measurements filter papers were placed at the bottom of the plants and on vertical towers (6 m height) which were placed at certain intervals along 18 m distance from the plant. Deposit on the artificial plant and drift loses were determined and statistically evaluated. In indoor studies, AIXR provided the best deposit on plant canopy and the least drift loses at 90 Lda-1 application rate and 45000 m3h-1 air flow rate. Therefore, AIXR nozzles were compared with the conventional hollow cone nozzle at a certain application rate and air flow rate in the field trails.In field studies conventional hollow cone nozzle provided the more deposit and the higher coverage rate than AIXR nozzle. However, while the droplets from the conventional hollow cone nozzle drifted up to 18 m from the target, the drift distance for AIXR types was 7.5 m. This result showed that, when AIXR type nozzle is used, buffer zone distance may be reduced almost 2.5 times as compared to the conventional hollow cone nozzle.