Altı sigma yönteminin konfeksiyon işletmelerinde uygulanabilirliği
Applicability of six sigma method to apparel manufacturing plants
- Tez No: 307486
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇETİN ERDOĞAN, PROF. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İstatistik, Textile and Textile Engineering, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tezde Altı Sigma Yöntemi'nin konfeksiyon işletmelerinde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Altı Sigma, süreçlerin tanımlanması, ölçülmesi, analiz edilmesi, iyileştirilmesi ve kontrol edilmesinde sistemli bir yaklaşım olarak kullanılmakta ve sonuç olarak değişkenlik ve hatalar azaltılmaktadır.Konfeksiyon işletmelerinde hazır giyim üretimi sırasında her üretim sürecinde olduğu gibi çok çeşitli işlem aksamaları ve üretim hataları meydana gelmektedir. Üretimde ortaya çıkan hatalar bazen başka hataların oluşmasına yol açmaktadır. Bu hataların ortadan kaldırılması için Altı Sigma Yöntemi kullanılmıştır.Yöntemin uygulanmasının bir parçası olarak Altı Sigma Karakuşak eğitimine katılım sağlanmıştır. Eğitimin tamamlanmasından sonra bir konfeksiyon işletmesinde iplik kopuşları ile ilgili üç adet örnek uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalar pantolonda arka ortaya etiket takma, takım ceketi yaka kenarı çıma dikişi ve kemer klapa dikişi işlemlerinde iplik kopuşlarının azaltılmasıdır.Üzerinde araştırma yapılan işlemlerde iplik kopuşları azaltılarak verimlilik artışı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, applicability of Six Sigma Method to apparel manufacturing plants has been investigated. Six Sigma is deployed as a disciplined approach to define, measure, analyse, improve and control processes, and as a result, the variability and the defects are reduced.As in many manufacturing processes, a wide variety of process related issues may arise during manufacturing of garments. These issues might trigger other issues in the process. Six Sigma Method has been used to resolve such issues.The application of the process started with Six Sigma Black Belt training. After successful completion, three projects have been completed to investigate sewing thread breakage issues at an apparel manufacturing plant. These projects are the reduction of yarn breakages during the sewing trademark label to the rear center of pants, handstitch at the collar edge on a suit jacket, and belt lapel of pants.As a result of this study, improvements have been achieved in the manufacturing processes.