Toplam kalite yönetiminde, altı sigma yönteminin uygulanarak müşteri memnuniyetinin arttırılması: Fort Otomotiv Sanayi AŞ.'de uygulama örneği
Incresing customer satisfaction with six sigma method in total quality management and an application in Ford Automotive Corp
- Tez No: 161097
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Dünyada ekonomik anlamda meydana gelen küreselleşme ve yaşanan yoğun rekabet ortamında işletmelerin verimlilik ve müşteri için farklı değerler üretebilme üzerine odaklanmalarına sebep olmuştur. Girdileri azaltarak çıktıları çoğaltmak anlamına gelen verimliliğin arttırılması, işletmeler için daha fazla kazanç anlamına gelmektedir. Verimliliğin düşmesi ise, işletmeler için, satışların, pazar payının ve kârlılığın azalması anlamına gelmektedir. Toplam kalite yönetiminin pek çok aracını sistematik biçimde kullanan ve her büyüklükteki işletmede uygulanabilen Altı Sigma; proses iyileştirilmelerinde, operasyonel zayıflıkların azaltılmasında, fırsatların değerlendirilmesinde, problemlerin çözümünde faydalı olabilmektedir. Bir prosesteki hatalı ürün oranını sadece milyonda 3.4 olarak hedefleyen altı Sigma çok iddalı bir hedefe sahiptir. Bu amaca ulaşmak için bünyesinde son yirmi yılın kalite felsefesini en modern yönetim ve istatistik araçları ile birleştirmektedir. Bu çalışmada amaçlanan; toplam kalite yönetimi içerisinde altı sigma'nın işletmelerin performansının geliştirilmesinde kullanılabilirliğinin ve nasıl kullanılması gerektiğinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The economic globalization and the competition forced the firms to focus on creating value for the customer and increasing in efficiency which means producing more outputs with inputs, to bring an increase in profit. The decrease in efficiency however will be result in loss in market share, decrease in sales and profitability figures. Six sigma, which uses the Total Quality Management's many tools systematically and can be applied to all companies in different organizational size, can be used to solve many problems grouped as; the need for change which stands for the need to change the current way of working, the strategical improvement cases where main strategic and operational weaknesses of the firms. Six sigma tries to solve repeating problems. In order to create the difference, Six Sigma claims not to produce more than 3.4 defects per million opportunities. Six Sigma combines the quality approaches of the last 20 years to update management and statistical tools and methods. In this study the need and importance of Six Sigma and how to use this approach has been aimed to explained.