Akdeniz balıkçılığında av araçları ile ilgili yasal düzenlemelerin karşılaştırılması
Comparision of the legal regulations regarding fishing gears in the Mediterranean fisheries
- Tez No: 307494
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin sahil şeridi uzunluğu ve Akdeniz'in alt bölümleri hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Akdeniz' e kıyısı olan ülkelerin balıkçılık ile ilgili yasal düzenlemeleri araştırılmıştır.Akdeniz ülkelerinin balıkçılık ile ilgili kanun ve düzenlemelerinde geçen av araçlarıyla ilgili kısıtlamaları ?Çekilen (Sürütme) Av Araçları, Dip Uzatma Ağları, Çevirme Ağları, Tuzaklar ve Pareketeler? ana başlıkları altında incelenmiş ve farklılıklar belirtilmiştir. Akdeniz ülkelerinin balıklar, kabuklular, çift kabuklular, kafadan bacaklılar ve diğer türler için uyguladıkları minimum karaya çıkarma boyları ve tespit edilen ilk üreme boyları belirtilmiştir. Bu sayede stokların sürdürülebilir olarak uzun süreler kullanılabilmesi açısından Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler tarafından ortak olarak hazırlanarak uygulanacak yasal kısıtlama, alınacak önlemler ve yapılacak çalışmalara katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a brief information has been given about the sub area of the Mediterranean and the length of the coastline of the countries bordering the Mediterranean. The legal regulations regarding fisheries of the countries bordering the Mediterranean has been studied.The fishing gear restrictions mentioned in laws and regulations about fisheries of Mediterranean countries has been examined and explained under the main headings of ?Towed Gears, Bottom-Set Net, Surrounding Nets, Traps, and Longlines?. First maturity sizes of fish which has been determined, minimum landing sizes applied for fish, crustaceans, bivalve mollusks, cephalopods, and other species by Mediterranean countries has been explained. In this way, it has been aimed to contribute to preparations for legal studies, precautions that will have taken for sustainable use of stocks for long periods of time by the whole Mediterranean countries.