İki uçlu bozukluk hayvan modelinde lityum sağaltımına yanıtın lityumun beyin dokusundaki dağılım ve düzeyi ile ilişkisi
An animal model for bipolar illness: relationship between brain lithium levels and response to lithium
  1. Tez No: 132098
  2. Yazar: MUSTAFA KABLAN KÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İKİ UÇLU BOZUKLUK HAYVAN MODELİNDE LİTYUM SAĞALTIMINA YANITIN LİTYUMUN BEYİN DOKUSUNDAKİ DAĞILIM VE DÜZEYİ İLE İLİŞKİSİ Dr. Mustafa Kablan Kürklü Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı. Narlıdere. 35340 İZMİR. Bu çalışmanın amacı bir Na+-K+ ATPase baskılayıcısı olan ouabainle oluşturulan hayvanda mani modelinin geçerliliğinin gösterilmesi, hastalığın farklı dönemlerinde lityumun farklı beyin bölgelerindeki düzey değişiklerinin saptanmasıdır. Lityumun beyin dokusundaki dağılım ve düzeylerinin, ilk hastalık dönemiyle yineleyen dönemler arasında azalma ya da artma yönünde değişiklik göstereceği varsayılmıştır. Yöntem: Kırk iki Wistar sıçanında tek doz (10"3 M) akut intraserebroventriküler ouabain uygulamasına ikincil gelişen davranış değişiklikleri, bunlar üzerinde lityumun sağaltıcı ve koruyucu etkileri, lityumla remisyon sonrası yeniden ouabaiane maruz kalmayla oluşan klinik tablo sınandı. Hayvanların motor ve otonomik etkinlikleri açık alan ve irritabilite testleriyle saptandı. Deney sonunda hayvanlar feda edilerek, hipokampus, sitriatum prefrontal korteks ve kanda lityum düzeyleri ölçüldü. Sonuçlar: Ouabain, gezilen kare, şaha kalkma, dışkılama ve irritabilite puanlarında önemli ölçüde artışa yol açtı. Önceden lityum (2.5 mEq/kg) kullanıldığında ouabainin neden olduğu etkinlik artışının önlendiği saptandı. Bu grupta striatal bölge lityum düzeyi kontrol grubununkinden anlamlı derecede düşüktü. Lityum ouabain sonrası oluşan etkinlik artışını etkin biçimde baskılayabildi. İyileşme sonrası lityum alıyorken ikinci kez ouabain verilişi etkinlikte anlamlı bir düşüşe neden oldu. Prefrontal ve hipokampal lityum düzeyleri bu grupta kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Serum ve beyin lityum düzeyleri arasında anlamlı korelasyon yoktu. Üç beyin bölgesinde de iki kez ouabaine maruz kalan gruba ait olmak lityum düzeyini öngören etken idi. Sonuç olarak bu çalışma ile, Na+-K+ ATPase baskılayıcısı kullanılarak oluşturulan iki uçlu bozukluk için hayvan modelinin geçerliliği ve lityumun patojen etkenli ilk kez ya da yineleyen biçimde karşılaştığında beyinde farklı bir dağılım özelliğine sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
AN ANIMAL MODEL FOR BIPOLAR ILLNESS: RELATIONSHIP BETWEEN BRAIN LITHIUM LEVELS AND RESPONSE TO LITHIUM Mustafa Kablan Kürklü, MD Dokuz Eylül University Medical School Department of Psychiatry Narhdere. 35340 İZMİR. The aim of this study was to show validity of a previous animal model for mania which used a Na+-K+ ATPase inhibiting compound, ouabain and determine brain lithium level changes at different stages of bipolar illness on this model. It has been proposed that brain lithium levels might show different patterns in first and repeated episodes of the illness. Material and Method: Forty two Wistar rast were used to examine behavioral changes secondary to acute adminis tration of a single ICV dose (10"3 M) of ouabain, lithium's efficacy in attenuating and preventing such changes, and clinical results of repeated exposures to ouabain while on lithium. Open field test and irritability scale were used to assess animal's motor and autonomic activity. After sacrificing animals, hippocampal, striatal prefrontal brain tissue and blood lithium levels were measured. Results: Ouabain significantly increased number of squares visited, rearing and defecation as well as irritability scores. Pretreatment with lithium (2.5 mEq/kg intraperitoneal) for ten days prevented increase in activity. This group showed a significantly low striatal lithium levels compared to those from ouabain untreated lithium taking control group. Lithium was effective in decreasing activity after ouabain. Second exposure to ouabain after remitting on lithium caused a significant decrease in the activity. These animals showed significantly higer prefrontal and hippocampal lithium levels compared to that of control group. There was no correlation between brain and blood lithium levels, grouping was the major predicting factor for the brain lithium levels. Conclisuons: This study replicated the validity of the animal model for bipolar illness by using a Na+-K+ ATPase inhibitor. It also showed that lithium shows different distribution patterns before and after single or repeated exposure to pathagenic factor.