Farklı ışık şiddetlerinin Phaeodactylum tricornutum (Bohlin,1897) ve Dunaliella tertiolecta (Butcher, 1959) türlerinin büyümesi üzerine etkileri
The effects of different light intensities on the growth rate of the Phaeodactylum tricornutum (Bohlin, 1897) and Dunaliella tertiolecta (Butcher, 1959) species
  1. Tez No: 307500
  2. Yazar: PINAR MADENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Besin zincirinin ilk halkasını oluşturan mikroalglerin değerli bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir. Fitoplanktonun birincil üretimde bu denli büyük rolünün olması nedeniyle, fitoplanktonun doğal ortamda varlığını ve dağılımını etkileyen faktörleri çok iyi bilmek gerekmektedir.Bu nedenle bu çalışmada Phaeodactylum tricornutum ve Dunaliella tertiolecta türlerinin büyümesine etki eden çevresel parametrelerden ışığın etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Türler 20°C sıcaklıkta 7 farklı ışık şiddetine (100, 500, 1000, 3000, 5000, 8000, 10.000 lux) maruz bırakılmıştır. Ölçümler iki paralelli olacak şekilde yapılmıştır. Sonuç olarak Phaeodactylum tricornutum türünün 20°C sıcaklıkta, 7 farklı ışık şiddetinde maksimum büyüme hızı µmax=2,0637±0,16 çiftlenme/gün ve Yarı-Doygunluk Sabiti (KL) değeri ise 844,5419±284 lux olarak bulunmuştur. Dunaliella tertiolecta türünün 20°C sıcaklıkta, 7 farklı ışık şiddetinde maksimum büyüme hızı µmax=1,8929±0,34 çiftlenme/gün ve Yarı-Doygunluk Sabiti (KL) değeri ise 963,0928±731 lux olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that micro-algaes, which are the first link of the food chain, are rich food resources. Since phytoplankton has such a significant role in the primary production, it is important to know the factors which affect their distribution and existence in the natural environment.Therefore, among the environmental parameters affecting the growth of Phaeodactylum tricornutum and Dunaliella tertiolecta species, the light effect has been analyzed in this study. Species are exposed to the 7 different light intensities (100, 500, 1000, 3000, 5000, 8000, 10.000 lux) at 20°C. Measurements are performed in two parallel ways. As a result, Phaeodactylum tricornutum has the maximum growth rate µmax=2,0637±0,16 pairing/day and 844,5419±284 lux Semi-Saturation Constant (KL) value at 20°C under 7 different light intensities. On the other hand, Dunaliella tertiolecta has the maximum growth rate of is µmax=1,8929±0,34 coupling/day and 963,0928±731 lux Semi-Saturation Constant (KL)is value at 20°C under 7 different light intensities.