Hazır giyim sektöründe bilgi yönetiminin tedarik zinciri yönetimine etkisi
The effects of knowledge managementon supply chain management in clothing sector
- Tez No: 307501
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ATILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sahip olduğu ihracat potansiyeli, sağladığı istihdam ve gelir açısından Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan hazır giyim sektörü yeniden yapılanma sürecinden geçmektedir. Bu yapılanma süreci içerisinde süreçlerin doğru ve etkin olarak yönetilebilmesi etkinlik, verimlilik, hız ve esneklik açısından oldukça önemlidir. İşletmeler müşteri istek ve beklentilerini tam olarak karşılayabilmek ve müşteri portföylerini zenginleştirebilmek için tedarik zincirlerini ve bu zincirdeki tüm akışları etkin olarak yönetmek zorundadırlar. Bu noktada bilgilerin ve bilgi akışlarının etkin bir biçimde kullanılmasına katkı sağlayan bilgi yönetimi tedarik zinciri yönetimini etkileyen en önemli olgulardan birisi olarak işletmelerin karşısına çıkmaktadır.Bu tez çalışmasının amacı; hazır giyim sektöründe bilgi yönetiminin tedarik zinciri yönetimine etkisinin tespit edilmesidir. Türkiye'nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu içerisinde bulunan hazır giyim işletmelerine yapılan anket sonucunda elde edilen veriler analitik ağ süreci ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre etkin kullanılan bilgi yönetimi unsurları hazır giyim tedarik zincirinin performansı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Hazır giyim firmaları için en önemli bilgi yönetimi kriteri ise bilgi yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
The clothing sector, which has a significant place in Turkish economy due to its export potential, procurement of income and employment, passes throughout a restructuring process. The true and effective management of the steps during this restructuring process is very important in terms of efficiency, productivity, speed and flexibility. Enterprises have to manage their supply chains and all of their flows effectively in order to be able to meet the desires and expectations of the customers and to enrich their customer portfolio. At this point, the knowledge management which contributes to the effective usage of knowledge and knowledge flows has been represented as a valuable parameter affecting the supply chain management for the enterprises.The thesis study aims to present the effects of knowledge management on supply chain management in clothing sector. The data are obtained from the survey, which has been conducted to the clothing enterprises that are listed at the 500 biggest industry enterprises of Turkey. Then these data are evaluated by analytic network process. According to the research results, effective knowledge management elements have positive effects on the performance of clothing supply chain. Also, knowledge creation is the most significant criterion for clothing enterprises.