Ege bölgesi bağ alanlarında viroidlerin belirlenmesi üzerinde çalışmalar
Studies on determination of grapevine viroids in the aegean region vineyard areas
- Tez No: 307502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi bağ alanlarında bulunan bağ viroidlerinin RT-PCR yöntemiyle belirlenmesi ve bağlarda yaygınlık oranlarının saptanmasına yönelik araştırmalar yapılmıştır. Çalışmada, Ege Bölgesi'nde bağcılığın yoğun olarak yapıldığı Manisa, İzmir ve Aydın il ve ilçelerinin bağ alanlarında, sörveyler düzenlenerek 52 farklı üzüm çeşidinden 190 örnek toplanmıştır. Bunlardan, 54 adedinin bir veya birden fazla viroid ile enfekteli olduğu, 126 adedinin ise herhangi bir viroid içermediği tespit edilmiştir. RT-PCR yöntemiyle yapılan çalışmalarda, alınan örneklerin GYSVd-1, GYSVd-2, HSVd-g ve CEVd-g ile enfekteli olduğu tespit edilmiştir. RT-PCR analizi sonuçlarına göre; toplanan 190 adet bağ örneğinin, %28,42'sinin bir ya da birden fazla viroid ile enfekteli olduğu tespit edilmiştir. Etmenleri araştırmak amacıyla yürütülen RT-PCR analiz çalışmasında, 5 örnekte GYSVd-1 ve GYSVd-2'nin viroid bantları saptanmıştır. RT-PCR analizi sonuçlarına göre, testlenen 190 örneğin; %4,74'ünün sadece GYSVd-1, %4,21'inin GYSVd-2, %9,47'sinin CEVd-g, %4,21'inin HSVd-g ve %2,11'inin ise hem GYSVd-1 hem de GYSVd-2 ile bulaşık olduğu tespit edilmiştir.RT-PCR çalışmaları sonucunda, GYSVd-1, GYSVd-2, CEVd-g ve HSVd-g'nin varlığı agar jel üzerinde belirlenmiştir. Bu viroidlerin nükleotid dizilim analizleri sonucunda GYSVd-1'in 366 nükleotid, GYSVd-2'nin ise 363 nükleotid, CEVd-g'nin 369 nükleotid ve HSVd-g'nin 297 nükleotid içerdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, research was carried out for identification of orchard viroids in Aegean Region through RT-PCR method and detection of their prevalence in orchards. In the study, surveys were performed in orchards of Manisa, İzmir and Aydın provinces and their districts, where viniculture is performed intensively, and 190 samples were collected from 52 different kinds of grapes. It was detected that 54 of them were infected with one or more viroids and 126 of them did not contain any viroids. In the studies carried out through RT-PCR method, samples infected with GYSVd-1, GYSVd-2, HSVd-g and CEVd-g were detected. According to the results of RT-PCR analysis, it was detected that %28,42 of 190 orchards samples in total were infected with one or more viroids. At the 5 grapevine plants in infection, the viroid bands of GYSVd-1 and GYSVd-2 were observed in RT-PCR analysis. According to the results of RT-PCR analysis, it was detected that at the 190 grapevine plants of %4,74 infected with GYSVd-1, %4,21 infected with GYSVd-2, %9,47 infected with CEVd-g, %4,21 infected with HSVd-g, %2,11 infected with GYSVd-1 and GYSVd-2. RT-PCR studies GYSVd-1, GYSVd-2, CEVd-g and HSVd-g were determined on agarose gel. Nucleotide analysis of the length of GYSVd-1 was found as 366 nucleotides. GYSVd-2 was to be 363 nucleotides. CEVd-g was to be 369 nucleotides. HSVd-g was to be 297 nucleotides.