Ayrıklaştırma 'splitting' yöntemi ile diferansiyel denklemlerin çözümü üzerine
Splitting methods for solving differential equations
  1. Tez No: 307513
  2. Yazar: YASSIR DAOUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez esas olarak altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezde kullanılacak bazı temel yöntemler ve kavramlar hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, Avrupa tipi alım opsiyonlarını değerlemek için geliştirilen Black-Scholes denklemini tanımlanıp sınır ve bitiş koşulları verilmiştir.Üçüncü bölümün, esas amacı Black-Scholes denklemini ardışık ayrıklaştırma metoduyla Açık, Kapalı ve Crank-Nicolson sonlu fark (SF) ve Padé yöntemleriyle nümerik çözümlerini elde etmektir. Ayrıca uygulanan (SF) yöntemlerin klasik kararlılık analizleri oluşturulmuştur.Dördüncü bölümde, akışkanlar mekaniğinde konveksiyon ile difüzyon fiillerini aynı denklem üzerinde birleştiren Burgers denklemi Hopf-Cole dönüşümü ile başlangıç ve sınır koşulları tam çözümü verilmiştir.Beşinci bölümde, lineer olmayan Burgers problemi iki farklı sınır koşulları altında farklı ayrıklaştırma yöntemleri ( Ardışık, Simetrik Ağırlıklı Ardışık, Strang?Marchuk, Additive) ile incelenmiştir, elde edilen nümerik verilerin problemin fiziksel davranışları ile uyumu araştırılmıştır. Ayrıca uygulanan (SF) yöntemlerin klasik kararlılık analizleri oluşturulup nümerik yöntemlerle uyumu ve olabilecek davranış şekilleri değerlendirilmeye çalışılmıştır.Altıncı bölümde, uygulanan ayrıklaştırma yöntemlerinin genel bir değerlendirilmesi yapılıp gelecekte yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of six chapters. In the first chapter, some fundamental concepts which will be used in the next chapters have been given.In the second chapter, we studied Black-Scholes models for European call options. Boundary and final conditions have been given.In the third chapter, the main purpose is to solve Black-Scholes equations numerically by sequential splitting method via Padé approximation and finite difference methods and compared these solutions. In addition, the stability analysis was applied to classical finite difference method.In the fourth chapter, we studied Burgers equation and gave the exact solution using initial and two different boundary conditions.In the fifth chapter, various splitting methods (Sequential, Symmetrically Weighted Sequential, Strang-Marchuk and Additive) used to investigate nonlinear Burgers problem with two different boundary conditions then physical behavior has been studied. Additionally, the stability analysis was applied to classical finite difference method.In the sixth chapter, we made an overall assessment of the splitting methods and provided information about future work.