Sosyal hizmet kurumlarında barınan çocukların otoriteye uyumu üzerine sosyolojik bir çalışma
- Tez No: 30752
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Sosyal Hizmet Kurumlarında barınan çocukların, okula, kuruma, otoriteye, toplumsal değerlere ve arkadaş gruplarına uyum problemlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Kütahya Erkek, Eskişehir Kız ve Eskişehir Erkek Yetiştirme Yurtlarında, toplam 165 kişilik bir ömeklemde uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; Çocukların kurum ve okul dışında arkadaş edinmelerinin ve arkadaşlarıyla kurum dışında bir yere gidememe nedeninin, çocukların ekonomik yetersizliklerinden kaynaklanabileceği görülmektedir. Bir yaşından küçükken haklarında korunma kararı alınan çocuklarda kuruma ve okuldaki kurallara uyma oranı diğer gurupların oranlarına göre fazla olmamakla birlikte farklı bulunmuştur. Ancak bu grup için gözlenen uyum tipi daha çok itaatle uyum şeklini hatırlatmaktadır. Diğer bir sonuç olarak kurumda kalan çocukların, oldukça geniş bir arkadaş çevresine sahip olduğu görülmüştür. Ancak bu çevrede yer alan arkadaşların büyük bir çoğunluğu ya okul ya da kalınan kurumdan olmaktadır. Arkadaşlar çevresi, kalınan kurum veya okul dışı çevreden olan çocukların 17 yaş grubunda odukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY The purpose of this study is to identify the adaptation problems of the children who take shelter in Social Service Organizations, associated with school, organization, authority, social values and friend groups. In this framework, the implementation study was conducted on a sample of 165 children in Kütahya and Eskişehir Orphanages for boys as well as Eskişehir Orphanage for girls. According to the results of our study, it is observed that the reason for children having no friends apart from the school and organization and going nowhere outside the organization with their friends, can be due to the lack of economic means of these children. Although the rate of obeying the rules in the school and organization is not higher in the children who were given shelter below the age of 1 as compared to the rate of other groups, is found to be different. However, the adaptation type observed in this group rather evokes the adaptation style associated with obedience. As another result derived from this study, the children who take shelter in these organizations have pretty crowded friendship groups. However, most of the members of these friendship groups are either from the school or from the organization which gives shelter. The ones who have friends outside the organization and school have been found to be over the age of 1 7.