Özel okul ve devlet okulu öğretmenlerinin sınıf içi etkinlikleri
- Tez No: 30753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, özel okul öğretmenleri ile devlet okulu öğretmenlerinin 4. ve 5. sınıfta öğretim ortamı etkinliklerini, öğrenme stare- tejilerini, sonuç ve değerlendirme bölümlerindeki değişkenleri gerçekleştirme derecelerini belirleyerek, öğretmen yetiştirme programlarına yön vermektir. Araştırma 1993 - 1994 öğretim yılında Ankara'daki 30 devlet ve 3 özel okulda görev yapan, şans yoluyla seçilen toplam 149 öğretmenin sınıf içi et kinlikleri gözlenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler gözlem yoluyla elde edilmiştir. Gözlem formu, örnekleme giren 149 öğretmene uygulanmak üzere, alt problemlere cevap aranmak amacıyla hazırlanmıştır. Öğretmen davranışlarını gözleme formu; giriş geliştirme, sonuç ve değerlendirme başlıkları altında toplanmıştır. Gözlem formları toplanıp veriler yüzde olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle sıralanmıştır: 1- Giriş bölümündeki etkinlikleri özel okul öğretmenleri.91 ile.60 arasında, devlet okulu öğretmenleri.51 ile.27 arasında sınıf ortamında ye rine getirmektedirler. 2- Geliştirme bölümündeki strateji yöntem ve tekniklerden ; düzanlatım yöntemini özel okul öğretmenleri.90 ile.80 arasında, devlet okulu öğretmenleri.67 ile.79 arasında; güdümlü tartışma yöntemini özel okul öğretmenleri 1.00 ile.43 arasında, devlet okulu öğretmenleri.35 ile.47 arasında; örnek olay yöntemini özel okul öğretmenleri.38 ile.75 arasında, devlet okulu öğretmenleri.27 ile.54 arasında ; gösterip yaptırma yöntemini özel okul öğretmenleri.50 ile.88 arasında, devlet okulu öğretmenleri.40 ile.48 arasında ; genel ilkeler bölümündeki etkinlikleri özel okul öğretmenleri.78 ile.91 arasında; devlet okulu öğretmenleri.46 ile.74 arasında sınıf ortamında göstermektedirler.3- Sonuç bölümündeki etkinlikleri özel okul öğretmenleri.82 ile.91 arasında, devlet okulu öğretmenleri.55 ile.76 arasında; değerlendirme bölümündeki etkinlikleri özel okul öğretmenleri 1.00 ile.57 arasında, devlet okulu öğretmenleri.60 ile.94 arasında sınıf ortamında yerine getirmektedir ler. Bu sonuçlara göre öğretmen yetiştiren kurumların programları, bu yeter sizlikleri giderecek şekilde yeniden düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to guide teacher training curricula by identi fying to what extend such variables as providing an effective teaching at mosphere in class, learning strategies and the variables in the evaluation and conclusion parts have been realized by the 4th and 5th grade teac hers in both private and public state schools. This research was carried out by observing the class activities of 149 teachers in 30 public and 3 private school. They were chosen out in An kara in 1993-1994 academic year at random. Data were gathered through observation check list. The observation form was prepared to find solutions for subproblems by administering to form to the 149 teachers' who are in the sampling group. Teachers' behaviours observation form consists of five parts which are planning-, introduction, developing, result and evalution. Observation form was evaluated by hand then data were appraised as percentage. The results of the research are summarized as follows: 1- Activities explained in the introduction part are done by private school teachers between %91 and %60, by public state school teachers between %51 and %27 in class medium. 2- Strategies, methods and techniques explained in the developping part are as follows : Lecture method ; at private school teachers between %90 and %80 at public school teachers between %67 and %79 ; guided discussion method ; at private school teachers between %100 and %43, at public school teachers between %35 and %47 ; case method at private school teachers between %38 and %75, at public school teachers bet ween %27 and %54 ; demonstrative performance method at private school teachers between %50 and %88, at public school teachersbetween %40 and %48 ; general principles activities at private school teachers between %78 and %91 at public school teachers between %46 and %74. 3- The activities at the result part in class medium are done as fol lows at private school teachers between %82 and %91, at public school teachers %55 and %76 ; the activities at the evaluation part in class medium are done as follows at private school teachers between %100 and %57, at public school teachers between %60 and %94. According to the results, the teacher training institution' curricula should be redesigned to eliminate the teachers ' inadequacies. IV