Organik gübre katkılı fındık zurufu kompostunda roka (Eruca sativa L.) ve tere (Lepidium sativum L.) yetiştiriciliği
Organic fertilizer additive hazelnut husk compost in rocket (Eruca sativa L.) and cress (Lepidium sativum L.) growing
- Tez No: 307525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATNAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, 2008-2009 üretim sezonunda Ordu Ziraat Fakültesi araştırma serası ve laboratuarlarında yürütülmüştür. Çalışmada roka ve tere yetiştiriciliğinde organik gübre katkılı fındık zurufunun verim ve kalite özelliklerine etkileri incelenmiştir. Denemede %100 fındık zurufu kompostu, %95 fındık zurufu kompostu + %5 organik gübre, %90 fındık zurufu kompostu+%10 organik gübre, %85 fındık zurufu kompostu+%15 organik gübre, %80 fındık zurufu kompostu+%20 organik gübreden oluşan yetiştirme ortamları kullanılmıştır.Sonbahar ve ilkbahar dönemleri olmak üzere iki dönemde yürütülen çalışmada roka ve terede verim, yaprak eni, yaprak boyu, yaprak rengi, vitamin C, azot, fosfor ve potasyum içerikleri belirlenmiştir. Rokada en yüksek verim 3479.61 g/m2 ile % 15 gübre dozundan elde edilirken, terede ise en yüksek verim 2936.30 g/m2 ile % 20 gübre dozundan elde edilmiştir. Mineral madde içeriği bakımından, terede fosfor içeriği haricinde sonbahar döneminde ilkbahar dönemine göre daha yüksek değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in research greenhouse and laboratories of Ordu Faculty of Agriculture in 2008-2009 production season. In this research, the effects of hazelnut husk containing organic fertilizer on yield and quality in rocket and cress growing were analyzed. In this study, growing mediums consisted of 100% hazelnut husk compost, 95% hazelnut husk compost + 5% organic fertilizer, 90% hazelnut husk compost + 10% organic fertilizer, 85% hazelnut husk compost + 10 % organic fertilizer, 80% hazelnut husk compost + 20% organic fertilizer were used.In this research which was conducted in autumn and spring terms in rocket and cress, yield, leaf width, leaf length, leaf color and the contents of vitamin C, nitrogen, phosphor and potassium were determined. The best yield in rocket was obtained from 3479.61 g/m2 with 15 % fertilizer dose and in cress, the best yield was obtained from 2936.30 g/m2 with 20% fertilizer dose. The addition of organic fertilizer to hazelnut husk compost increased the contents of vitamin C, nitrogen, phosphor and potassium in rocket and cress. In terms of mineral substances content, except for phosphor content in cress, the higher values were obtained in autumn than in spring.