Konya'da küçük sanayide çalışan ailelerde kadının sosyal kontrol gücü
- Tez No: 30763
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT NİRUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
II ÖZET Bu çalışmada küçük sanayi ailesinde çalışmayan kadının sosyal kontrol gücü üstünde durulmuştur. Çalışmayan kadının sosyal kontrol gücünün yanı sıra ailenin yapısı, iç ilişkileri, çevre ile olan ilişkileri de inceleme konusu içinde yer almıştır. Çalışmanın amacı sosyal süreçlerdeki değişmelerin hem aile yapısı, hem de aile içi ve dışı ilişkilerde kadının rol ve statüsünün ne biçimde etkilendiğini ve kadının bu yeni yaşama biçimindeki sosyal kontrol gücünü tespit etmek ve açıklamaktır. Çalışmada, uygulamalı aile sosyolojisinin hakim paradigmalarından yapısal-fonksiyonel analizin kavramları çerçevesinde bir kavramsal model meydana getirilmiştir. Bu kavramsal çerçevenin merceğinde hazırlanan kuramsal modele göre kurulan hipotezler, alan araştırması ile sınanmıştır. Alandan elde edilen bulgularla hipotezler doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, social control power of the unworkmg woman in the small industrial family was investigated. In addition, the family structure, internal relations, their relations to the environment were also carried out. The aim of this investigation was to determine and explain how the changes in the social processes effected both family structure and woman's role and statue in internal and external family relations in this new life style. In this study, the structural-functional paradigm whinch in the most frequently med in the field of applied family sociology was used. The hypothesises formulated according to this conceptional model were tested by using a sample selected among the small industrial families. With results obtained from the area, tho hypo I.\w:\ i...'.:: Wfi r pinvml tu l>o r i tjh-t.