Değişik içerik düzenlemelerinin başarıya etkisi
- Tez No: 30764
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, farklı sentezleme stratejileri kullanılarak düzenlenen içeriklerin başarıya etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, H.Ü. Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümünce düzenlenen Öğretmenlik Sertifikası Programına devam eden ve 1992-93 öğretim yılı bahar döneminde Genel Öğretim Metotları Dersini alan, Alman Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ve Fransız Dili Öğretmenliği öğrencilerinden oluşan üç grup üzerinde yürütülmüştür. Sentezleme stratejilerinden ön örgütleyiciler ve sentezleyiciler, Eğitim ve Yetişek Geliştirme (I. ünite), Hedefler ve Davranışsal Tanımları (II. ünite), Eğitim Durumları (III. ünite), Değerlendirme (IV. ünite) ünitelerinde sınanmıştır. I., III. ve IV. ünitelerde kontrol gruplu öntest-sontest ; II. ünitede ise kontrol grupsuz öntest-sontest desen kullanılmıştır. Değişkenlerin etkilerini birden fazla ünitede sınamak amacıyla, herbir ünitede ayrı bir deney deseni oluşturulmuştur. I. ünitede, I. grup kontrol grubu olarak alınmış, II. grupta sentezleyici, III. grupta da ön örgütleyici ve sentezleyici birlikte kullanılmıştır; II. ünitede I. grupta ön örgütleyici, II. grupta ön örgütleyici ve sentezleyici, III. grupta ise sentezleyici kullanılmıştır; III. ünitede, I. grupta sentezleyici, II. grupta ön örgütleyici kullanılmış, III. grup ise kontrol grubu olarak ele alınmıştır; IV. ünitede, I. grupta ön örgütleyici ve sentezleyici birlikte kullanılmış, II. grup kontrol grubu olarak alınmış, III. grupta ise ön örgütleyici işe koşulmuştur. Araştırmanın verileri dört üniteye ilişkin bilgi, kavrama ve uygulama düzeylerindeki davranışları yoklayan çoktan seçmeli testler aracılığıyla toplanmıştır. Grupların öntest puanları açısından denk olup olmadıklarını saptamak için yapılan varyans analizi, I. ve IV. ünitelere ilişkin ön öğrenmeleri açısından grupların denk olmadığını göstermiştir. Bunun üzerine, değişkenlerin, ön öğrenmelerden arındırılmış etkilerini saptamak için kovaryans analizi yapılmış ve F değerlerinin anlamlı bulunduğu durumlarda, farklılığın kaynağını saptamak için Scheffe Testine başvurulmuştur. Bulgular hedef düzeylerine göre aşağıda verilmiştir:Bilgi Düzeyi Ön örgütleyicilerle sentezleyicilerin birlikte kullanıldığı gruplarla, sentezleyicilerle ön örgütleyicilerin ayrı ayrı kullanıldığı ya da strateji kullanılmayan (kontrol) gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır; Sentezleyici kullanılan gruplarla, ön örgütleyici kullanılan gruplar arasında, sınama durumlarından birinde sentezleyici, diğerinde ön örgütleyici; sentezleyici kullanılan gruplarla kontrol grupları arasında ise sınama durumlarından birinde sentezleyici kullanılan grup lehine anlamlı fark elde edilmiştir. Diğerinde ise fark bulunmamıştır; Ön örgütleyici kullanılan gruplarla kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Kavrama Düzeyi Ön örgütleyicilerle sentezleyicilerin birlikte kullanıldığı gruplarla, sentezleyicilerle ön örgütleyicilerin ayrı ayrı kullanıldığı ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır; Sentezleyici kullanılan gruplarla ön örgütleyici kullanılan gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sentezleyici kullanılan gruplarla kontrol grupları arasında ise sınama durumlarından birinde, sentezleyici kullanılan grup lehine anlamlı farklılık elde edilirken; diğerinde edilmemiştir; Ön örgütleyici kullanılan gruplarla kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Uygulama Düzeyi Bu düzeyde, sentezleme stratejilerinin kullanıldığı grupların birbirleriyle ve kontrol gruplarıyla karşılaştırmalardan anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Araştırma bulgularına göre, ön örgütleyicilerle sentezleyicilerin birlikte kullanılmasının başarıyı artırıcı rol oynamadığı; sentezleyicilerin, öğrenciler bu stratejiyi kullanma alışkanlığı edindikçe daha etkili olduğu; örnek destekli ön örgütleyicilerin yalnızca sözel açıklama içeren ön örgütleyişlerden daha etkili olduğu ve bu bağlamda sentezleme stratejilerinin etkilerinin, içeriğin niteliğine, performans düzeyine ve stratejinin yapısına bağlı olarak farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effects of different types of contents organized by making use of various synthesizing strategies.The subjects of the research were the three groups of students from Departments of German Literature and Language.American Culture and Literature and French Language Teaching, who attended the course on General Teaching Methods in 1992-93 Spring Term, made available for the Teacher Training Program organized by the Department of Educational Sciences, Hacettepe University. Units headlined as Education and Curriculum Development, Educational and Behavioral Objectives, Learning Situations, Curriculum Evaluation, were used to test the effects of various synthesizing strategies. While pretest-posttest design in units I, III and IV was used in control and experimental groups; in unit II it was used only in the experiment groups. Experimental design was formed in each unit, in order to test effect of variables on more than one unit, in Unit I, group I was taken as control group, group II as synthesizer.group III as advance organizer and synthesizer were simultaneously used; In Unit ll.group I as advance organizer.group II as advance organizer and synthesizer, group 111 as synthesizer were used; In Unit lll,group I as synthesizer.group II as advance organizer were used and group III was taken as control group; In Unit IV.group I as advance organizers and synthesizers were simultaneously used, group II was taken as control group and group III as advance organizer were used.The research data were gathered by means of multiple-choice tests. Variance analysis, used to determine whether the groups were equal with regard to their pretest scores, demonstrated that the groups were unequal in their prerequisite learnings necessary for units I and IV. Accordingly, first covariance analysis was administered in order to determine the effects of variables which was eliminated from prerequisite learning and then Scheffe Test was administered when F values were significant.The findings are given as follows:Knowledge Level: No significant difference was found between the simultaneous usage of advance organizers with synthesizers and seperate usage and no strategy was used. When the scores of the groups where synthesizers were used individually were compared with the scores of the groups where advance organizers used individually were compared, significant differences were found out in favor of synthesizers in one of the groups and in favor of advance organizers in the other, while in its comparison with the control groups, significant differences were found in favor of the senthesizer group, in one of the testing situations, having no in the other. No significant difference was found between the advance organizers groups and the control groups. Comprehension Level : No significant difference was found among the groups where advance organizers and synthesizers were used simultaneously, where they were used seperately and where no strategy was applied. No significant difference was found between the scores of the groups where advance organizers and synthesizers were used seperately, when the scores of the synthesizer groups and the control groups were compared, significant difference was detected in one of the testing situations; whereas, in the other, no significant difference was found. No significant difference was found between the advance organizer groups and the control groups. Application Level : When the groups were compared within each other where synthesizing strategy were used and when the same is compared with the control groups, no significant difference was found out. According to the research findings, it was found that simultaneous usage of advance organizers and synthesizers did not enhance performance; synthesizers were found to be more effective only when the students got accustomed to using them; advance organizers including related examples were found to be more effective than only those advance organizers which include an verbal explanation. In the light of these findings, it can be concluded that the differences among the effects of synthesizing strategies arise with respect to the components of content, level of performance and the structure of strategy.