Kronik otit hastalarında doku ve serum oksidatif stres durumunun değerlendirilmesi
Oxidative stress in the state of tissue and evaluation of patients with chronic otitis
- Tez No: 307631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH GARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik otitis media ve kolesteatomanın etiyopatogenezi halen tam olarak aydınlatılmamıştır. Bununla ilgili olarak osteoklastik aktivite, sitokinler, kronik inflamasyon, endotoksin ve lipid peroksidasyon ürünlerinin toksik etkileri gibi pek çok neden suçlanmaktadır. Çalışmamızda otit tablosunda kronikleşme sürecinde ve kolesteatom formunda organizmanın oksidatif stres durumunun etkin olup olmadığını ve kronik otit formları arasında oksidatif ürünler ve antioksidan savunma sistemi arasındaki dengesizliğin yol açtığı oksidatif streste farklılığı vurgulamak amaçlandı. Oksidatif ürünler ve antioksidan savunma sistemi arasındaki dengesizliğin yol açtığı oksidatif stresi gösterebilmek amacıyla oksidatif markırlar olan MDA ile antioksidan GSHPx,SOD,CAT'ı serumda ve dokuda araştırdık.
Özet (Çeviri)
Etiopathogenesis of chronic otitis media and cholesteatoma is stil unknown. In that regard, many reasons is accused such as osteoclastic activity, cytokines, chronic inflammation, the toxic effects of endotoxin and lipid peroxidation products. In our study, we aimed to highlight that the status of oxidative stress in the organism is effective or not in chronicity of the process of otitis media and the formation of cholesteatoma, and the difference in oxidative stress caused by an imbalance between oxidative products and antioxidant defense system in the forms of chronic otitis media. In order to demonstrate oxidative stress caused by an imbalance between oxidative products and antioxidant defense system, we analiezed the oxidative stress markers such as MDA, and antioxidant markers GSHPx,SOD,CAT in human blood and tissue.