Kronik otitis media'ya bağlı kemik destrüksiyonunda kemik yapım-yıkım belirteci enzim seviyelerinin klinik değeri
Clinical value of bone turnover markers enzyme levels in bone destruction caused by chronic otitis media
- Tez No: 614735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Kronik otitte kolesteatom varlığında kemik destrüksiyonu izlenebilmektedir. Kemik destrüksiyonu hastalığın birçok sekel ve komplikasyonundan sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada kronik otit hastalarında kemik destrüksiyonu varlığı ile kemik yapım ve yıkım belirteçleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Çalışmaya Nisan 2018 ve Nisan 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde kronik otitis media nedeniyle operasyon yapılan hastalardan, çalışmaya katılmak için bilgilendirilmiş onam formunu imzalayan hastalar dahil edildi. Kronik otitis mediada kemik destrüksiyonu olan ve kemik destrüksiyonu olmayan olarak iki grup oluşturuldu. Hastalardan serum, idrar ve doku örnekleri alındı. Alınan idrar örneklerinde kemik yıkım belirteci olan C terminal telopeptid tip 1 kollojen, pridinolin, deoksipridinolin enzim değerleri, serumda kemik yapım belirteci olan osteokalsin ve kemiğe spesifik alkalen fosfataz enzim değerleri ve dokuda ise osteokalsin ve C terminal telopeptid tip 1 kollojen değerleri manuel olarak Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: İki grup arasında kemik yapım yıkım belirteçlerinde serum ve idrar değerleri açısından anlamlı fark izlenmedi (p˃0,05). Ancak dokuda, kemik yapım belirteci olarak ölçülen osteokalsin değeri ve kemik yıkım belirteci olan C-terminal telopeptid kollojen tip 1 kemik destrüksiyonu olan grupta kemik destrüksiyonu olmayan gruba göre düşük izlendi. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar serum ve idrarda ölçülen kemik yapım yıkım belirteç değerleri açısından, iki grup arasında anlamlı farkın olmadığını, ancak dokuda ölçülen değerlerinin kemik destrüksiyonu olan grupta düşük olduğu bulundu. Bu sonuçta kemik destrüksiyonu olan grupta kemik döngüsünün yavaşladığını ve kemik destrüksiyonunda osteoklast aktivitesinin rolünün beklendiğinden düşük olabileceğini desteklemektedir. Osteoklastların aracılık etmediği kemik rezorbsiyon mekanizmalarının gelecekteki çalışmalarda tekrar gözden geçirilmesi gerekebilir. Ayrıca, şu ana kadar uygulanabilir bir cerrahi dışı tedavi geliştirilmediği gerçeği göz önüne alındığında, kolesteatom üzerindeki biyomoleküler araştırmalardaki ilerlemenin ve son gelişmelerin kapsamlı bir şekilde anlaşılması, etkili bir yönetim stratejisinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In chronic otitis media (COM), bone destruction can be seen in the presence of cholesteatoma. This study aims to determine the relationship between bone destruction and the bone turnover markers in patients with chronic otitis media. STUDY DESIGN: A prospective cohort study SETTING: Tertiary referral center SUBJECTS: Subjects with chronic otitis media were divided into two groups as with and without bone destruction. Thirty-seven patients were included in the group with bone destruction, and thirty patients were included in the group without bone destruction. INTERVENTIONS: Tympanoplasty and tympanomastoidectomy were performed. The enzyme values of the C-terminal Telopeptide of Type I Collagen, pyridinoline, and deoxypyridinoline were evaluated in urine samples; The osteocalcin and bone-specific alkaline phosphatase enzyme values were evaluated in serum samples; The C-terminal Telopeptide of Type I Collagen and osteocalcin values were evaluated in tissue samples. MAIN OUTCOME MEASURES: The results of blood, urine, and tissue values of bone turnover markers between the groups with and without bone destruction. RESULTS: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of serum and urine values of bone formation and destruction markers. However, the osteocalcin which is a bone formation marker and the C-terminal Telopeptide of Type I Collagen marker which is bone destruction marker were found to be lower in the group with bone destruction compared to the group without bone destruction. CONCLUSION: This suggests that bone turnover is slow in the group with bone destruction and that the role of osteoclast activity in bone destruction may be lower than expected. Bone resorption mechanisms that are not mediated by osteoclasts may need to be reviewed in future studies. Furthermore, it can be said that local bone formation-destruction markers can be used as a marker in the presence of destruction if the enzyme levels can be standardized with large series.