Bir kuantum kuyusunda hidrojenik düzeyler üzerine manyetik alan etkisi
The effects of magnetic field on the hydrogenic states in a quantum well
- Tez No: 405135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL YEŞİLGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında yarıiletkenler ve düşük boyutlu sistemler hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci aşamasında, GaAlAs/ GaAs tek parabolik kuantum kuyusunun potansiyel profilleri ve alt bant enerjileri üzerine manyetik alanının etkisi incelenmiştir. Üçüncü aşamasında, GaAlAs/ GaAs tek kuantum kuyusunda 1s, 2s ve 2p± düzeylerindeki donor safsızlık atomunun bağlanma enerjisi, etkin kütle yaklaşımında varyasyonel olarak, kuyu genişliği, donor safsızlık atomunun konumu ve dışarıdan uygulanan manyetik alanın bir fonksiyonu olarak hesaplamıştır.Son olarak da, manyetik alan altındaki GaAs/GaAlAs tek parabolik kuantum kuyusunda hidrojenik düzeyler arasındaki kızılötesi geçişler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, general information about semiconductor and low-dimensional systems is given. In the second stage, the effects of magnetic field on the potential profiles of the single quantum well and sub-band energies are investigated. Then, the binding energy of the donor impurity at 1s, 2s and 2p± states in a single quantum well is calculated variationally within the effective mass approximation as a function of the quantum well width, the position of the donor impurity and the external magnetic field. Finally, the infrared transitions between the hydrogenic states in a single parabolic quantum well under magnetic field are investigated.