Atomlararası etkileşme potansiyelleri ve materyal fiziğindeki uygulamaları
Interatomic interaction potential and applications of material physics.
  1. Tez No: 307652
  2. Yazar: BİLGE BORAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bugünlerde, bilgisayar teknikleri atomik seviyede yapılan araştırmalarda sık kullanılır ve çeşitli problemlerin anlaşılmasında önemli rol oynar. Tekniklerinin çoğu ampirik denilen atomlararası potansiyeller esasına dayanır. Bu tezde, gerçek uzay formalizminde verilen atomlararası potansiyeller basit metal sistemlerine uygulanmıştır. Kullanılan bu potansiyellerin kuvvetli ve zayıf yönleri ortaya çıkarılmıştır. Bundan dolayı üzerinde çok çalışılmış ve tam olarak anlaşılmış metal sistemler seçilmiştir. Ayrıca, Pseudopotansiyel kavramı geniş bir şekilde ele alınmıştır. Modifiye edilmiş boş küre(MAEC) model pseudopotansiyeli kullanılarak basit sıvı metallerin atomlararası çiftler potansiyelleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, computer techniques are often used in research conducted at the atomic level and plays an important role in understanding the various problems. Many of these computer techniques are based on the so-called empirical interatomic potentials. In this thesis, the real space formalism interatomic potentials applied to simple metal systems. Through use of these potentials have revealed strengths and weaknesses. Therefore, metal systems have been selected on the most studied and completely understood. In addition, the concept of pseudopotentials is discussed extensively. Interatomic pair potentials of simple liquid metals have been calculated by using a modified empty core model pseudopotential(MAEC).