Mimarlık eğitimi sürecinde bireyin algı değişiminin görsel çevre değerlendirme teknikleri ile incelenmesi
Investigation of the transformation of the perception of individuals throughout architectural education on the basis of visual environment evaluation techniques
  1. Tez No: 307656
  2. Yazar: BERK MİNEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR AKANSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Tezin amacı; kuramsal alt yapı ışığında seçilen yöntemler ile mimarlık eğitimi sürecinde bireyin algı değişiminin ölçülmesi ve elde edilen bulguların mimarlık eğitimi için strateji önerilerine katkıda bulunmasıdır.Tez çalışması; çalışmanın amacının, kapsamının ve yönteminin açıklandığı giriş bölümü ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır. İkinci Bölümde; ?Algının Mimarlık Eğitimindeki Önemi? başlığı altında kuramsal alt yapı oluşturulmuştur. Bu bölümde; algının tanımı, türleri, teorileri verilmiş, ayrıca mimarlıkta algı alt bölümünde Algı ile Mimarlık Eğitimi ilişkisi kurulmuştur.Üçüncü bölümde; ?Mimarlık Eğitimi? başlığı altında, mimarlık eğitiminin tarihsel gelişimi ve mimarlık eğitiminde hedefler ile uluslar arası yaklaşımlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde; ?Mimarlık Eğitimi Sürecinde Bireyin Algı Değişiminin Görsel Çevre Değerlendirme Teknikleri ile İncelenmesi? başlığı altında, tezin amaç ve hedefleri doğrultusunda geliştirilen hipotezlerin sınanması için literatürdeki teknikler incelenerek, tezin amacına en uygun teknik seçilmiş(Anlamsal Farklılaşma ve Anlamsal Sıralama) ve anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışması 2008?2009 yılı Trakya Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerine(227 öğrenci) uygulanmıştır. Bölüm sonunda anket sonuçlarının analizleri ve değerlendirmeleri yapılmıştır.Beşinci bölümde ise tez çalışmasının sonuçları değerlendirilmiş ve mimarlık eğitimi için strateji önerileri sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to measure the transformation of individuals? perception throughout the education of architecture and to contribute to the strategies of architectural education.The study consists of five chapters including the introductory part which elaborates the content and the method of the research. The second chapter, which is titled as `The Importance of Perception in the Education of Architecture? explains the theoretical framework of the study. This chapter elaborates the definition, types and theories of perception. In addition, the relationship between architectural education and perception is discussed a subsection.The third chapter, which is titled as `Education of Architecture?, focuses on the history and purpose of the architectural education, and international approaches to the subject. The fourth chapter, which is titled as `Investigation of the Transformation of the Perception of Individuals throughout Architectural Education on the Basis of Visual Environment Evaluation Techniques?, explains which technique was most appropriate for the purpose of the research (Semantic Differential(SD) and Semantic Rating Scale (SRS) )from the wide literature on the subject and the survey was described. The survey was conducted on 227 students from the Department of Architecture at Trakya University in 2008-2009 education period. The result of the survey was analyzed and evaluated at the end of the chapter.The results of the thesis were discussed and the propositions about strategies fort he education of architecture are listed at the fifth chapter.