Geleneksel ve dijital tasarım yaklaşımlarının okunulabilirliğinin incelenmesi
Examination of the readability of traditional and digital design approaches
  1. Tez No: 307655
  2. Yazar: ERTAN VARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR AKANSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
20.yy. son çeyreğinden günümüze yaşam biçimindeki değişim ile enformasyon ve dijital teknolojilerdeki gelişmeler neticesinde, mimari tasarımda geleneksel tasarım yaklaşımlarından farklı olarak -özelikle son 15-20 yıldır- akademik ortamlarda dijital tasarım yaklaşımları üzerine kuramsal ve deneysel çalışmalar yapılarak elde edilen bilgiler mimarlık pratiğine yansımaktadır.Tezin birinci bölümünde zaman içerisinde gelişen mimarlık pratiğinde değişen tasarım süreçleri incelenmiş; mimari tasarım ile geleneksel ve dijital tasarım yaklaşımlarına yönelik literatür çalışmalarına tezin ikinci bölümünde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde geleneksel ve dijital tasarım yaklaşımlarına ait kavramların seçilen örnekler üzerinden okunulabilirliğinin incelenmesine yönelik bir yöntem belirlenerek Türkiye ve Kıbrıs'ta yer alan devlet-vakıf üniversitelerinin mimarlık bölümlerinde tasarım konusu ile ilgili çalışan 53 akademisyene anket uygulanmıştır. Dördüncü bölümde ise anket sonuçlarının değerlendirildiği bulgular bölümüne yer verilmiştir. Anket sonucu elde edilen bulgular tasarım kavramlarına ve örnekler bazında kavramlara verilen cevaplar arası farklılığın tespitine göre iki grupta değerlendirilerek sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the changes in life style and the dissemination of information and digital technologies towards the end of the 20th century, theoretical and experimental studies on digital design started to take place in academic environment and the results of these studies have found their reflections in the practice of architecture.The first chapter of this study investigates the changing design processes throughout the development of architecture. Literature on architectural design and traditional and digital architecture was elaborated in the second chapter. The third chapter focuses on the method for the examination of the readability of traditional and digital design approaches on the bases of chosen examples. The survey which was conducted on 53 academicians from state and private universities in Turkey and Cyprus is explained in this chapter. The fourth chapter evaluates the findings of this survey. The data which was acquired in the survey was evaluated in two groups which were distinguished according to the differences between the answers given to the questions about design concepts and examples.