Bazı kristallerin elastik ve titreşim özelliklerinin varshnı potansiyel fonksiyonu ile incelenmesi
Investigation of elastic and vibrational properties of some crystal with in the varshni potential function
- Tez No: 199407
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
BAZI KRİSTALLERİN ELASTİK VE TİTREŞİM ÖZELLİKLERİNİNVARSHNI POTANSİYEL FONKSİYONU İLE İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet Dinçer ŞAHMARANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETBu tezde, bazı fcc ve bcc metallerin örgü dinamiği Varshni Potansiyeli (VP)kullanılarak incelendi. İlk olarak; bazı fcc ve bcc metallerin Bulk modülününbasınçla değişiminin ï¦ ï¶B ï¶ , ikinci dereceden ( c11 , c12 , c44 ) ve üçüncüï§ ï·ï¨ ï¶P ï¸dereceden ( c111 , c112 , c123 ) elastik sabitleri gibi elastik özellikler, potansiyeliGirifalco-Weizer metoduna göre parametrize ederek incelendi. İkinci olarak; Nive Pd için VP'ni tanımlayan parametreler Halıcıoğlu ve Pamuk tarafındanverilen metoda benzer bir yol takip edilerek hesaplandı. Ni-45%Pd alaşımınıntemel simetri yönleri boyunca fonon frekansları kuvvet sabitleri kullanılarakhesaplandı. Son olarak bazı metallerin VP'nin parametreleri Milsteintarafından tanımlanan metot takip edilerek belirlendi. Hesaplanan kuvvetsabitleri Ni'in fonon frekanslarının belirlenmesinde kullanıldı. Teorik sonuçlar,deneysel fonon dağınımları ile karşılaştırıldı.Bilim Kodu :202.1.147Anahtar Kelimeler :Elastik özellikler, fonon frekansları, ikinci ve üçüncüdereceden elastik sabitleri,Sayfa Adedi : 57Tez Yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. Gökay UĞUR
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ELASTIC AND VIBRATIONAL PROPERTIES OFSOME CRYSTAL WITH IN THE VARSHNI POTENTIAL FUNCTION(M.Sc. Thesis)Mehmet Dinçer ŞAHMARANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this thesis, we have studied the lattice dynamics of some fcc and bcc metalsby Varshni potentials (VP). Firstly, the elastic properties, such as the second-order ( c11 , c12 , c44 ), third-order elastic constants ( c111 , c112 , c123 ), thepressure derivates of the bulk modulus ï¦ ï¶B ï¶ for some fcc and bcc metals, theï§ ï·ï¨ ï¶P ï¸potential has been studied by parametrized according to Girifalco-Weizermethods. Secondly, the parameters defining the VP for Ni and Pd have beencomputed following a procedure similar to a method given by Halıcıoğlu andPamuk. The phonon frequencies along the principal symmetry directions of Ni-45%Pd alloys have been calculated using the computed force constants. Finally,the parameters of the VP for some metals have been computed following themethod defined by Milstein. The computed force constants have been used tocalculate the phonon frequencies of Ni. The theoretical results have beencompared to experimental phonon dispersion results.Science Code : 202.1.147Key Words : Elastic properties, phonon frequencies, second and third-orderelastic constantsPage Number : 57Adviser : Asist. Prof. Dr. Gökay UĞUR