Ege ve mısır pamuk ipliklerinden dokunan kumaşların fiziksel performans test sonuçlarının karşılaştırması
Performance comparison of fabrics weaved using Aegean and egyptian cotton yarns
- Tez No: 307670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Ege ve Mısır pamuk elyafının, mamul kumaşın fiziksel performans özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, birinci aşamada elyafın kalite özellikleri tespit edilmiştir. İkinci aşamada % 100 penye iplikler üretilmiş ve bu ipliklerin kalite özellikleri tespit edilmiştir. Üçüncü aşamada aynı iplik ve dokuma parametreleri ile bir ana örgü kullanılarak kumaşlar dokunmuştur. Son olarak bu kumaşlara sıklık, gramaj, kopma dayanımı, yırtılma dayanımı testleri yapılmıştır. Elde edilen değerler üzerinde istatistiksel analizler yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, elyaf ve iplik kalitesini belirleyen özellikler açısından, araştırma konusu elyaf ve ipliklerde Mısır pamuğu lehine belirgin farklar olduğu görülmüştür. Ancak söz konusu farkların, mamul kumaşın fiziksel performansına etkisinin terbiye işlemleri sırasında ki uygulama şartlarının farklılığı dolayısıyla aynı oranda olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been based upon the effects of Aegean and Egyptian cotton fiber on performances of the fabric product. For this purpose, the quality characteristics has been determind at the first phase. At second phase 100% combed cotton has been produced and the quality of the fabric has been tested. At the third phase the fabrics have been weaved by using a main weave and the same fabric and tissue parameters. Finally density of yarns, fabric weight, tensile strength, tear strength tests have been applied to these fabrics. Upon the results obtained, statistical analysis has been done and results have been interpreted. When the results are analyzed, in terms of the characteristics determining the quality of fiber and yarn, distinctive differences in favor of Egyptian cotton have been observed about - the research subject- fiber and yarn. However it has been observed that the differences in question don't have the same ratio due to the discrepancy of the application differences during finishing process of fabric product's physical performance effect.