Saroz körfezi balık türlerinde arseniğin hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon ve grafit fırın atomik absorpsiyon spektrometri ile tayini
Investigation of arsenic accumulation in some fish species of the gulf of Saros with by hydride generation and graphite furnace atomic absorption spectrometry methods
- Tez No: 307674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Saroz Körfezi, Enez?de yaşayan ve besin kaynağı olarak da tüketilen balık örneklerinde bulunan arseniğin GFAAS ve HGAAS yöntemlerinin karşılaştırılması esas alınarak tayini söz konusudur. Balık türü olarak kırlangıç balığı üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Ancak şimdiye kadar Saroz Körfezinde, kırlangıç balığı (Chelidonichthys lucerna) ağır metal içeriği üzerine yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Literatürdeki bu boşluğu doldurmak için, bu araştırma ile Saroz Körfezi?nde kırlangıç balığı, arsenik içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Analizi yapılacak olan balık numuneleri Enez?de daha önceden belirlenen bir balıkçıdan taze olarak alınmıştır. Balıkların çeşitli organlarından (bağırsak, böbrek, solungaç, kas, deri) alınan 1 g?lık numunelerin üzerine 2 mL H2O2 ve 6 mL HNO3 ilave edildi. Numunelerin asitle parçalanıp analize hazırlanması için CEM MARSXpress 5 mikrodalga çözme sistemi kullanıldı. Çözünürleştirilen numuneler süzülerek ultra destile su ile 20 mL?ye tamamlandı ve analize kadar saklanmak üzere HDPE saklama kaplarına alındı ve derin dondurucuda -25 ºC muhafaza edildi. Çözünürleştirilen balık dokuları optimum şartları belirlenen Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon Spektrometri (GFAAS) ve Hidrür Oluşturmalı Atomik Absorpsiyon Spektrometri (HGAAS) ile analizlendi. Bu sonuçlara göre arsenik miktarı: bağırsak örneklerinde 0.887 µg/g (GFAAS) ve 0.058µg (HGAAS); böbrek örneklerinde 1.635 µg/g (GFAAS) ve 0.104 µg/g (HGAAS); solungaç örneklerinde 0.506 µg/g (GFAAS) ve 0.053 µg/g (HGAAS); kas örneklerinde 1.094 µg/g (GFAAS) ve 0.064 µg/g (HGAAS); deri örneklerinde 0.864 µg/g (GFAAS) ve 0.048 µg/g (HGAAS) olarak bulunmuştur. Yapılan tüm analizlerde RSD değerleri %8?in altındadır. Elde edilen sonuçlar literatür değerleri ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, arsenic contents of in fish tissues samples were determined by GFAAS and HGAAS at Gulf of Saros, Enez. Studies have been conducted on fish species, Chelidonichthys lucerna. However, until now the Gulf of Saros, Chelidonichthys lucerna have not been conducted on heavy metal content. To fill this gap in the literature, this research in the Gulf of Saros have been aimed to determine the arsenic content in Chelidonichthys lucerna. Enez samples to be analyzed at a predetermined fisherman fresh fish which was taken as. Then the medium was brought to the laboratory for the preparation of fish samples analyzed samples. Fishes various organs (intestine, kidney, lung, and muscle, skin) samples taken on 1 g of H2O2 and 6 mL of 2 mL of HNO3 was added. Then put in a microwave tube was subjected to various steps implemented solubilization. Preparation of samples for acid fragmentation analysis system was used to solve CEM microwave MARSXpress 5. Decomposed samples were completed to 20 mL with distilled water. Samples for analyses were taken up for storage and freezer storage containers HDPE at -25 °C. Samples were analyzed by Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometry (GFAAS) and Hydride Generation Atomic Absorption Spectrometry (HGAAS). According to these results, the amount of arsenic: intestinal samples 0.887 µg/g (GFAAS) and 0.058 µg/g (HGAAS); kidney samples 1.635 µg/g (GFAAS) and 0.104 µg/g (HGAAS); gill samples 0.506 µg/g (GFAAS) and 0.053 µg/g (HGAAS); muscle samples of 1,094 µg/g (GFAAS), and 0.064 µg/g (HGAAS); skin samples 0.864 µg/g (GFAAS), and 0.048 µg/g (HGAAS), respectively. RSD values below 8% in all analyze. In addition, fish tissue arsenic values: GFAAS method, Kidney> Muscle > Intestine> Skin> Gill HGAAS by the method of Gill and Kidney> Muscle> Intestine> Gill> Skin is listed in the form. The results were in agreement with literature values.