Mechanics of composite structures using Matlab GUI
Matlab GUI kullanarak kompozit plakların mekaniği
- Tez No: 307698
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle elyaf takviyeli kompozit malzemelerle ilgilenen Türk mühendis ve akademik camiasının rahatlıkla kullanabileceği, hem görsel hem de teknik açıdan tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek Matlab GUI (Graphical User Interface) de hazırlanan kullanıcı dostu bir paket programın tasarlanmasıdır. Kompozitlerin uzay, hava, kara ve deniz uygulamalarında artan kullanımı, mühendisler için elyaf takviyeli kompozit yapıların tasarımında yeterli bilgi sahibi olma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak ve mühendisler ile akademisyenlere kompozit yapıların tasarımında yol göstermek amacıyla şirketler tarafından birkaç ticari paket program satışa sunulmuştur. Hedeflenen tez çalışması bu paket programlardan daha kapsamlı, daha kullanıcı dostu ve çok daha ekonomik bir yazılım oluşturulmasıdır. Çünkü kompozit malzemelerin tasarımı ve analizi için kullanılan ileri düzey karmaşık problemlerin hızlı ve güvenilir çözümü için C, Fortran, Pascal, Basic gibi temel programlama dilleri kullanılması uzun işlem süreleri ve düzeltilmesi güç birçok hatayla karşılaşılması gibi istenmeyen durumları ortaya çıkarır. Ayrıca, sonlu elemanlar yöntemini kullanan paket programlar da bu amaç için çok zahmetli ve zaman alıcı kalmaktadır. Bu durum göz önüne alındığında kompozit malzemeler için özel olarak tasarlanmış paket programlara ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Tasarlanan programda mekanik etkilere maruz kalan kompozit plakların analizi gerçekleştirebileceği gibi, hem mekanik hem de hygrothermal (nem ve sıcaklık etkisi) etkilerin bir arada bulunduğu durumların incelenmesi mümkün olacaktır. İstendiği takdirde Tsai-Wu Tensör Kırılma Kriteri ile emniyet katsayıları da hesaplanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a user-friendly software package that carries out in-plane static analysis using Matlab GUI (Graphical User Interface). The program?s potential users will be engineers and academicians who are especially engaged with fiber-reinforced composites. Some computer packages have been released to aid the analyses which are concerned with the design of composite structures. Since solving advanced problems of composite structures requires long processing time with the present computer programs such as C, Fortran, Pascal, Basic etc. and, also finite element packages remain rather cumbersome, software packages which are especially designed for composite materials are needed for efficient calculations. It is envisaged that the proposed thesis work will yield a computer program which addresses the technical needs in a highly visual, user-friendly manner. The designated software is able to analyse composite plates that are exposed not only to mechanical loads but also hygroscopic and thermal loads. In addition, it also provides the option to the user of performing failure analysis which is the conclusive step in designing a structural element.