Kızıldağ (Hatay) ofiyoliti'nde yer alan levha dayklarının kökeni
The origin of sheeted dykes in the kızıldağ (Hatay) ophiolite
  1. Tez No: 307697
  2. Yazar: AYTEN ÇAPUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan Kızıldağ (Hatay) ofiyoliti Güney Neotetis?te tabandan tavana doğru oldukça iyi korunmuş okyanusal litosfer kalıntıları ile karakterize edilmektedir. Yüksek lisans çalışması kapsamında Samandağ-Çevlik (Hatay) bölgesinde Akdeniz sahili boyunca iyi korunmuş yüzlekler sunan levha dayk kompleksinde ayrıntılı arazi ve laboratuar çalışmaları yapılmıştır. Levha dayk kompleksinde yer alan daykların kalınlıkları 0.5 cm ile 100 cm arasında değişmekte olup, aralarında gabro mercekleri içermektedirler. Dayklar petrografik olarak diyabaz, mikrodiyorit ve kuvarslı mikrodiyoritler ile temsil edilirken, gabro mercekleri ise gabro ve diyoritler ile temsil edilmektedir. Dayklarda yapılan tüm kayaç jeokimya çalışmaları, bu kayaçların toleyitik magmadan türedikleri ve Geç Kretese?de okyanus içi yitim zonu üzerinde oluştuklarını göstermektedir. Daykların kesme-kesilme ilişkileri ve TiO2 içerikleri göz önüne alındığında en az 3 farklı magma gelişiminin olduğu söylenebilir. Levha dayklarında ölçülen soğuma kenarı yönelimleri, Kızıldağ ofiyolitinin Güney Neotetis?te Geç Kretase döneminde gelişimini sürdüren yaklaşık D-B uzanımlı okyanusal rift ekseninin kuzey bölümüne ait olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Kızıldağ ophiolite in the Eastern Mediterranean region is characterized by a complete oceanic lithospheric remnants of the Southern Neotethys. Detailed field and laboratory studies were done on the sheeted dyke complex along Mediterranean coastline in Çevlik-Samandağ (Hatay) region in the frame of the MSc thesis. The dykes in the sheeted dyke complex range in thickness from 0.5 cm to 100 cm and includes number of gabbroic screens. The dykes are petrographically represented by diabase, microdiorite and quartz microdiorite whereas the gabbroic screens are represented by gabro and diorite. The geochemistry of dykes suggests that they were derived from a tholeiitic magma and formed in an intraoceanic subduction zone during late Cretaceous. At least three different dyke generations may be proposed on the basis of the cross-cutting relations and TiO2 contents. One-way chilling magrin statistics in the sheeted dykes suggest that the Kızıldağ (Hatay) ophiolite was formed in the northern part of an E-W trending spreading center during the Late Cretaceous in the Southern Neotethyan ocean.