In-vivo investigation of the effects of traditional medicinal plants on acute inflammation
Geleneksel tıbbi bitkilerin akut inflamasyon üzerine etkilerinin in-vivo olarak araştırılması
- Tez No: 942280
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KÜBRA ELÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Objective: The purpose of this exploration is to investigate the pharmacological properties of Thymus longicaulis subsp. longicaulis var. subisophyllus (TL) and Daphne oleoides subsp. oleoides (DO) on acute inflammation in Sprague Dawley rats with carrageenan-induced paw edema. On top of that, this work also focuses on revealing the unfounded scientific factors regarding the two plants mentioned. Moreover, the study also aims to provide a literature review contribution for additional processing. At the same time, the results gained by evaluating the assays of the two plants will assist in carrying out new experiments in the upcoming. Materials and Methods: This study used thirty Sprague Dawley rats for the acute inflammation tests. The carrageenan was applied to induce paw edema, and the indomethacin drug was used as a standard medicine. Chloroform, ethyl acetate, petroleum ether, and methanol extracts of Thymus longicaulis and Daphne oleoides are acquired by maceration procedures. The rats were categorized into five groupings of six rats each. The volume of edema enlargement was assessed with an electronic machine termed a plethysmometer. Result: By observing the results obtained from the experiments, the plant extracts of Thymus longicaulis and Daphne oleoides exhibited a protective effect on acute inflammation. When compared with the standard drug indomethacin, TL extract showed a remarkable variation at each hour in reducing the dimension of edema by 10% more or less than DO extract.
Özet (Çeviri)
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Thymus longicaulis subsp. longicaulis var. subisophyllus (TL) ve Daphne oleoides subsp. oleoides'in (DO) Sprague Dawley sıçanlarında karragenan kaynaklı pençe ödemi ile akut enflamasyon üzerindeki farmakolojik özelliklerini araştırmaktır. Bunun da ötesinde, bu çalışma bahsi geçen iki bitkiye ilişkin asılsız bilimsel faktörleri ortaya çıkarmaya da odaklanmaktadır. Ayrıca, çalışma gelecekteki çalışmalar için bir literatür taraması katkısı sağlamayı da amaçlamaktadır. Aynı zamanda, iki bitkinin deneylerinin değerlendirilmesiyle elde edilen sonuçlar, ileride yeni deneylerin yapılmasına yardımcı olacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada akut enflamasyon testleri için otuz tane Sprague Dawley sıçan kullanılmıştır. Karragenan, pençe ödemi oluşturmak için uygulanmış ve indometasin ilacı standart ilaç olarak kullanılmıştır. Thymus longicaulis ve Daphne oleoides'nun kloroform, etil asetat petrol eteri ve metanol ekstraktları sırasıyla maserasyon yöntemleriyle elde edilmiştir. Sıçanlar, her grup altı sıçan içerecek şekilde beş gruba ayrılmıştır. Ödem gelişiminin hacmi ve süresi pletismometre adı verilen dijital bir makine kullanılarak belirlenmiştir. Bulgular: Deneylerden elde edilen sonuçlara bakıldığında, Thymus longicaulis ve Daphne oleoides bitki ekstresi akut enflamasyon üzerinde koruyucu bir etki göstermektedir. TL ekstresi, standart ilaç indometasin ile karşılaştırıldığında DO ekstresi ile karşılaştırıldığında ödem boyutunu yaklaşık %10 oranında düşürmede her saat belirgin bir fark göstermiştir.