3-6 yaş grubunda çocuk odası mobilyasına ve tasarım ölçütlerine bir yaklaşım
- Tez No: 30770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
II ÖZET“Sizin çocuklarınız, sizin için dünyaya gelmemişlerdir. Onlar, sizin aracılığınızla dünyaya gelirler ama, sizden değildirler. Çünkü onların ruhları geleceğin evinde otururlar ki, bu evi ziyaret değil düşünüzde bile göremezsiniz. Onlar gibi olmaya çalışırsınız ama onları kendinize benzetmeye çalışmayınız”. H.CİBRAN Çocuğun gelişimi iki temel etkene bağlı olarak yemlenmektedir. Bu temel etkenler kalıtım ve çevredir. Ayrıca, genel kalıtımın çevreyle etkileşimi sonucu oluşan benlik kavramı, gelişimin sonraki dönemlerinde etkili olan üçüncü bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk iyi ve temiz doğar ama iyi eğitilmezse kötüye gider diyen Rousseau; çocuğun öğrenmek için önünde uzun yıllar olduğuna, ancak kişiliğini geliştirmek için yitirilecek zamanı olmadığına dikkat çekmektedir. Çocuk ayrıntısına hakim olmadığı bir dünyaya hazırlanmaktadır. Bu dünyaya ilk adım da ailede atılmaktadır. Aile; fiziksel ve sosyal yönlerden, çocuğu topluma hazırlayan ve çocuğun temel eğitimini aldığı ilk çevresidir. Ailenin çocuğa vereceği bu sosyal ve fiziksel uyarılar, onu doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Bu nedenle, çocuğun edilgen bir varlık olarak değil, etken bir birey olarak yetişmesi, aileden gelecek uyarıların doğruluğuyla da ilişkilidir. Bedensel gelişimini doğası gereği de sürdürebilen çocuk, zihinsel gelişimini yönlendirici, sosyal ve fiziksel uyarılara gereksinim duyar. Anne-babanm ve çevredeki diğer bireylerin çocukla kuracakları iletişim, onun sosyalleşmesi açısmdan ne derece önemli ise, doğru tasarlamış bir fiziksel çevre de zihinsel gelişimi açısından o derece önemlidir. İşlevselIll olarak, çocuğun zihinsel yaşamına ve bireylerle ilişkilerine ve dolayısıyla toplumsallaşmasına yardımcı olması açısından, oyun-öğrenme amaçlı tasarlanacak çocuk mobilyaları, bu fiziksel çevrenin tasarlanmasında ve çocuğun zihinsel gelişiminde önemli bir unsurdur. Böyle bir çevrenin önemi; anne~b abalar, tasarımcılar ve üreticiler tarafından çoğunlukla göz ardı edilmiş; önemsendiği zaman ise çözümün, yetişkinlerin kullandıkları abartılı ve lüks mobilyaları, küçültülerek çocuklara sunmak olduğuna inanılmıştır. Oysa çocuğun yaratıcılığını zenginleştirecek mobilyalar tasarlanamaz mı? Diğer bir yaklaşımla, çocuk mobilyası tasarlanırken temel ölçütler neler olmalıdır? Yapılan çalışma, bu sorular ve yaklaşımlar üzerine kurulmuş, araştırmalar da bu yönde yoğunlaştırılmıştır. 3-6 yaş grubu ele almarak, çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimine ve çevre ile olan ilişkilerine bağlı olarak çocuk mobilyası tasarımında,temel tasarım ölçütleri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT“Your children are not been for your sake. They are born by means of you, but they are not from you, because they live in the house of the future which you can neither visit nor see in your dreams. You try to be like them but please don't try to make became copies of you”H.CİBRAN Child's development proceeds on two basic effectives which are.1 heredity and environment. In addition, the concept of“individuality”formed by means of the interaction of heredity and environment comes forth as the third effective on following stages of child's development. Rousseau who says the child is born pure but gets worse if he does not get a proper education; points out that the child has along time to learn but he has no time to lose to develop his personality. As a matter of fact, the child prepares himself for a world in which he is unaware of details the takes the first step with his family. On physical and social basis, the family is the first environment in which the child takes his basic education and is prepared for the society. The social and physical motivation that the family gives to the child effects him directly or indirectly. So the family is responsible of motivating, the child to rise him as an effective individual, not a passive one.The child can continue his body development naturally but he needs social and physical motives which shapes his mental development. Th communication between the child and his parents and other individuals is important for his social life, on the other hand, a properly designed physical environment is important for his mental development. Children's furniture which will be designed for play and learn purpose is an important element in designing this physical environmet and in development of the child's mentality. Since it helps the child's intellectual life, relations with the individuals -shortly his socialization- functionally. The importance of the kind of environment mentioned above is mostly not taken into consideration by the parents, designers and procedures. And when it's taken into consideration, minimizing the exeggerated and luxurious furniture of the adults is believed to be the solution. : In fact, it would be possible to design furniture which enables the child to nourish his creativity with play and learn experience. The shortly is based on led these questions and approaches and the research is done through them. To define children's furniture -by taking 3-6 age group into consideration- the basic design criteria is given which is related with the physical and mental development of the child and his relations with his environment.