Yüksek bina oluşumlarına, biçimsel ve görsel açıdan bir yaklaşım
- Tez No: 30771
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Dışarıdaki örneklerini sıkça literatürde veya basında görmeye, alıştığımız Yüksek Bloklar, artık Ülkemiz için de, sadece mega kentlerimizde olsa da içinde oturulması, çalışılması kanıksanmaya başlayan, kentlinin artık yadırgamadığı, olumlu-olumsuz tepkilerini dile getirdiği, tanıdık bir mimari ürün olmakta ve medyanın gündeminde haklı yerini almaktadır, öyle ki, artık bir yüksek blokla anılmak, prestijin, gücün göstergesi olmaktadır. Konu bu kadar güncelken, amaç bu yapı türünü tanımak, tanımlamak, kavramaktır. izlenilen yol ise, bu yapılarda ve yapılarla yasamanın, olağan binalardan farklarını ortaya koyarak, iç ve dış biçimlenme kriterlerine dikkat çekmektir. Bu bağlamda, çalışmayı oluşturan beş bölümde şunlar aktarılmaya çalışılmıştır: I.BÖLÜM: Yüksek blokların, her ayrıntısı için, geçerli olan tartışma ortamı ve farklı görüşlerle tarihçe aktarılmış, tanım veri lmişt ir. Ayrı ca bu bölümde yükselmeyi hazırlayan nedenler Üzerinde de durulmuştur ki pek çok araştırmacı bu nedenlerde ortak görüşlere sahiptir. II.BÖLüM:Bu bölüm, çalışmanın sonraki safhalarına baz oluşturacağı düşüncesi ile ele alınmıştır.OlağanIll binalardan farklılıklar, üç ana başlık altında ele alınmış, bu binalarda ve binalarla yaşamanın getirdiği farklı kaygılara dikkat çekilmeye çalışılmıştır. III.BÖLÜM :üçüncü bölümde, içerideki kullanıcı gözü ile yüksek blok, iç mekan biçimlenmelerini etkileyen tüm faktörleri ele almak hedeflenmiştir. IV.BÖLüM:Bu kısımda ise dışarıdaki, sokak ölçeğindeki kullanıcı baz alınmış ve kütle-dış yüzey biçimlenmeleri aktarılmaya çalışılmıştır. V.BÖLüM:îç ve dış biçimlenme kriterleri aktarılmaya çalışılan yüksek blok örneklerinin, ifade ettiği konu ne olursa, mesaj gücüne dikkat çekilmiştir.Her tasarım eyleminde olduğu gibi amaç insana hizmettir.Ürün medyanın olduğunda ise bu mesaj gücünün tehlikeli olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The World's examples of High Rise Buildings that we meet almost everday at the press and books are also becoming close to our country. Although, they are being built in metropolitan cities but living in, working in, in short the whole life with them is not so strange for the citizen. Nowadays, people who lives such buildings, shows their reaction such as positive or not. And others who have money show their name with those kinds of buildings.lt is just the indicator of power. So high rise structures always one of the most important subject of media. Looking from this point, the aim is point out the importance of these kinds of buildings and their forms which really is a subject of the media. The strategy of this is firstly show the diffrences in all kinds of needs bettween high rises and common bui ldings. And the point out the most ciritical factors of shaping. The implicit of five chapters that make the hall thesis is like that: CHAPTER I: After giving the definition of High Rise Buildings, we tried to give the historical variation and the different clasif ications. CHAPTER II:This phase that will be the base oflater chapters are examined with the differences in all kinds of needs in three sub topics. CHAPTER III:The factors which is directly shaped the inside of these buildings was the matter of this chapter. By giving factors, the inside users did not been f orgetten. CHAPTER IV -.This time, we try to give the factors of mass shaping with the outside users. CHAPTER V : By showing the inner and outer factors, the outcome of all that is the powerfull effect of high rise building forms has beeen called attention.What is the mesage of the form is not important now, the things that wanted to show is the last product and the powerfull efffects of it.