Sağmal ineklerde yaz aylarında duş ve fan uygulamasının süt verimi, kompozisyonu ve fizyolojik parametreler üzerine etkileri
Effect of fan and shower cooling systems on dairy cows milk yield, milk components and physiological parameters during the summer months
- Tez No: 307700
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada duş, fan ve duş+fan uygulamalarının Siyah-Alaca süt ineklerinin yem tüketimi, süt verimi, süt kompozisyonu ve bazı fizyolojik parametreler (deri sıcaklığı,rektal sıcaklık ve solunum sayısı) üzerine etkileri konusunda 2 deneme yürütülmüştür. Denemeler Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Döner Sermaye İşletmesi Süt Sığırcılığı Tesislerinde 2012 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında yapılmıştır. Her deneme toplam 3 hafta sürmüş ve ilk 10 gün adaptasyon dönemi olarak kabul edilmiştir. Birinci denemede duş başlıklarının, debisi 0.3 L/dakika ikinci denemede ise 0.5 L/dakika?dır. Her iki denemede de, gruplar, duş ve fan uygulanmayan (Kontrol), fan ile serinletilen (Fan), duş ile serinletilen (Duş) ve duş+fan ile serinletilen (Duş+Fan) şeklinde düzenlenmiştir. Deneme I?de duş. fan ve interaksiyon etkileri yem farkı (YF) ve VKPD değerleri üzerine etkileri önemli (P0.05) bulunmuştur. Ancak YF üzerine fan ve duş+fanın interaksiyon etkisi önemli (P0.05).
Özet (Çeviri)
The objectives of the study were to determine the effect of Fan, Sprinkler and Fan+Sprinkler cooling of dairy cows under a hot and humid climate on intake, milk yield, milk components and some physiological parameters (skin temperature, rectal temperature and respiration rate) in 2 experiments. The experiments were conducted on dairy cows unit located at revolving fund, Faculty of Agriculture, Cukurova University during the months of July and August, 2013. Each experiment lasted three weeks and adaptation period has been considered as the first 10 days. Flow rate of sprinklers of the first experiment were 0.3 L/min, for the second experiment were 0.5 L/min. In both experiment cows used in the study were divided into 4 groups, as no cooling (Control), fan cooling (F), shower cooling (SH) and shower and fan cooling (SH+F). In first experiment, there was significant (P0.05) treatment effect on the other parameters. However, there were significant effect (P 0.05) of SH, F and interaction on the other parameters.