Fosfin metal komplekslerinin sentezlenmesi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of phosphine metal complexes and investigation of electrochemical properties
  1. Tez No: 307708
  2. Yazar: GURBET YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
N,N-bis(difenilfosfinometil)aminoter-bütil, dppatb, ve N,N-bis (difenilfosfinometil)aminometil, dppam, ligandları ile Pt(II) ve Pd(II) metal kompleksleri, N,N-bis(difenilfosfinometil)aminobütil, dppab, ligandı ile Heteroleptik Cu(I) ve Pt(II) metal kompleksleri Schlenk tekniği ile sentezlenmiştir. Dppatb, dppam ligantları ile sentezlenen Pt(II) ve Pd(II) komplekslerinin nükleobazlarla (timin,urasil,teofilin) reaksiyonu ile nükleobaz içeren heteroleptik metali kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin yapıları spektrometrik teknikler kullanılarak aydınlatılmış, termal kararlılıkları ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
N,N-bis(diphenylphosphinomethyl)aminoter-butyl, dppatb, and N,N-bis(diphenylphosphinomethyl)aminomethyl, dppam ligands were prepared and its Pd (II), Pt (II) complexes were synthesized. Likewise, N,N- bis(diphenylphosphinomethyl)aminobutyl, dppab ligands were prepared and its heteroleptic Cu (I), Pt (II) metal complexes were synthesized by Schlenk Technique under nitrogen atmosphere. Heteroleptic metal complexes were synthesized by the interaction of palladium and platinum metal complexes with nucleobases. All the metal complexes have been characterized by spectroscopic techniques and Their electrochemical properties and thermal stabilities have been investigated.