Bipirimidin içeren çift metalli metal fosfin komplekslerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Investigation of properties and synthesis of double metallic metal-phosphine complexes containing bipyrimidine
  1. Tez No: 486780
  2. Yazar: GURBET YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Son yıllarda fotofiziksel özelliklere sahip metal kompleksleri mikroskoplarda kullanımı yaygınlaşan ve teknolojisi hızla ilerleyen akıllı cihazlarda kullanılabilmektedir. Fosfin ve bipirimidin ligandları ile sentezlenen metal kompleksleri optik cihazlarda kullanılabilmektedir. Bu çalışmada aminometildifosfin-metal komplekslerinin optik özelliklere sahip bipirimidin türevi ligandlarla etkileştirilerek heteroleptik koromoforlar sentezlenmiştir. Mannich reaksiyonuyla sentezlenmiş olan aminometildifosfin (Ph2PCH2)2NR (R= -(CH2)3CH3) ligandının Cu(I) ve Pd(II) metal iyonları ile kompleksleri Schlenk tekniği kullanılarak sentezlendikten sonra bipirimidin türevleri ile etkileştirilerek çift çekirdekli heteroleptik metal kompleksleri elde edilmiştir. Oluşan komplekslerin FT-IR, 1H, 13C ve 31P-NMR spektrokopisi ve X-Ray teknikleri kullanılarak yapıları aydınlatılmıştır. Bileşiklerin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri tekniği ile belirlenmiştir. Fotofiziksel özellikler florimetre cihazı ve UV spektrofotometre kullanılarak belirlenmiştir. Sentezlenen bakır ve palladyum komplekslerinin bir kısmının emisyon spektrumlarında gözlenen maksimum emisyon dalga boyu, enerji bant aralıkları bileşiklerin fotofiziksel özelliklere sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, photophysical property of metal complexes which are being used in microscopes, and smart devices is rapidly advancing technology. Metal complexes could be synthesized using phosphine and bipyrimidine ligands in order to find applications in optical devices. In this study, aminometildiphosphine metal complexes have been reacted with bipyrimidine derivatives having optical properties to synthesize heteroleptic chromophore. Aminometildiphosphine, (Ph2PCH2)2NR (R = -(CH2)3CH3), ligand has been synthesized by Mannich reaction and the resulting ligand has been treated with appropriate metal salts using Schlenk technique to prepare Cu(I), Pd(II) complexes. Finally, the metal phosphine complexes will react with bipyrimidine derivatives to give dinuclear heteroleptic metal complexes. The structure of metal complexes has been characterized by FT-IR, 1H,13C and 31P-NMR spectrometry and X-Ray techniques. The electrochemical properties of the compounds were determined by cyclic voltammetry technique. Photophysical properties were determined by spectrophotometric technique. The maximum emission wavelengths observed in emission spectra and energy band gap show that synthesized copper and some of palladium complexes have photophysical properties.