İlkokulda aritmetik problemlerini çözmede etkili görülen bazı faktörler
  1. Tez No: 30772
  2. Yazar: NEŞE TERTEMİZ (IŞIK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilkokulun ikinci devresinde matematik dersinde aritmetikle ilgili problemleri çözmede etkili görülen baza faktörler saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamına problem çözmede etkili görülen bazı faktörlerden doğal sayılar (doğal sayı kavramı, sayılar arası ilişkiler ve diğer temel kavramlar),“dört işlem becerisi”,“problemi kavrama”ve“zihinden işlem yapma becerisi”ele alınmıştır. Araştırma, Ankara Merkez İlkokullarında sosyo-ekonomik düzeye (düşük, orta, yüksek) göre seçilen üç okulun dördüncü ve beşinci sınıflarına ait ikişer şubesine devam eden 510 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmada çözüm aranan problem“Ankara Merkez İlkokulları ikinci devresinde, problem çözmede düşük, orta ve yüksek düzeyde başarılı olan öğrencilerin doğal sayılar (doğal sayı kavramı, sayılar arası ilişkiler ve diğer temel kavramlar), dört işlem becerisi, problemi kavrama ve zihinden işlem yapma testleri puanları arasında anlamlı farklar var mıdır? ”şeklinde ifade edilmiştir. Araştırmada ele alman problem ve alt problemlere ilişkin bilgiler, geliştirilen çoktan seçmeli testlerle elde edilmiştir. Toplanan bilgilere uygulanan istatistiksel analiz sonuçlarından elde edilen bulgular şu biçimde özetlenebilin (1) Problem çözmede, a) Düşük basan gösteren grupta“dört işlem becerisi”etkili tek faktör olarak görülürken, b) Orta düzeyde basan gösteren grupta“problemi kavrama”birinci,“dört işlem becerisi”ikinci,“doğal sayılar”üçüncü derecede etkili,c) Yüksek düzeyde basan gösteren grupta“problemi kavrama”birinci derecede,“doğal sayılar”ikinci derecede,“dört işlem becerisi”ise üçüncü derecede etkili olduğu görülmüştür. d) Zihinden işlem becerisi ise problem çözmede etkili bir değişken olarak gözlenmemiştir. (2) Problem çözmede düşük, orta ve yüksek düzeyde başarılı olan öğrencilerin "problem çözme testf'nden aldıkları puanlarıyla; a) Doğal sayılar, b) Dört işlem becerisi, c) Problemi kavrama, d) Zihinden işlem yapma becerisi testlerinden aldıkları puanlar arasında başarı açısından paralel bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğrenciler, problem çözmedeki basan düzeylerinde olduğu gibi yukanda belirtilen diğer testlerde de aynı şekilde düşük, orta ve yüksek olarak sıralanmışlar; problem çözmede hangi düzeyde yer almışlarsa, diğer testlerde de aynı düzeyde yer almışlardır. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic purpose of this research is to determine the factors related to problem solving in upper elementary school mathematics courses. The four factors studied were the skills related to (1) the basic concepts of aritmetic, (2) aritmetic operations, (3) understanding aritmetic problems, and (4) mental aritmetic. The study carried out on the fourth and the fifth grade students of three schools located in Ankara. The three schools were selected to approximate as closely as possible the socioeconomic structure of the city population. A multiple choice problem solving test was administered to all students in the study. They were grouped into three sub-groups using their scores in that test the groups formed as such were called the low, medium and high achieving groups in mathematical problem solving. A multiple-choice test made up of four sections, one section for each of the skills areas mentioned above, was administered to all students to correct data on the predictors of problem solving ability as defined in this study. The findings of the study can be summarized as follows: a) The single best predictor of problem solving ability seems to be the skill in arithmetic operations in the low achieving group. The predictive power of other predictors seems to be negligible. b) In predicting problem solving ability in medium and high achieving groups, three of the four subtest scores have some predictive value. Among those two subgroups only the order of second and third predictors are different. The best predictor in both cases is the same subtest score: i.e, understanding arithmetic problems. m(i) In medium achieving group, understanding arithmetic problems, which is the most powerful predictor, is followed by arithmetic operations, and finally by the basic concepts of arithmetic. (ii) In high achieving group, understanding arithmetic problems, which again is the most powerful predictor is followed by basic concepts of arithmetic, and finally arithmetic operations. c) There is no evidence at all in support of predictive value of the subtest related to mental arithmetic. IV