4-metilimidazol'un insan periferal lenfositlerinde in vitro genotoksik etkileri
In vitro genotoxic effects of 4-methylimidazol on human peripheral lymphocytes
  1. Tez No: 307710
  2. Yazar: RİMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Gıda Mühendisliği, Biology, Genetics, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, bir gıda renklendiricisi olan 4-Metilimidazol?un (4MEI) insanlar için genotoksik risk oluşturup oluşturmadığını, insan periferal kan lenfositlerinde in vitro kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile belirlemek amacıyla yürütülmüştür. İnsan periferal lenfositleri 24 ve 48 saat boyunca 300, 450, 600, 750 ?g/ml 4-Metilimidazol ile muamele edilmiştir.4-Metilimidazol, insan periferal kan lenfositlerinde 24 ve 48 saatlik muamelede KKD?yi uyarmıştır. 24 saatlik muamelede en yüksek iki konsantrasyonda (600 ve 750?g/ml) ve 48 saatlik muamelede ise tüm konsantrasyonlarda KKD?yi arttırmış ve bu artış 48 saatlik muamelede konsantrasyona bağlı olmuştur. Ayrıca 4-Metilimidazol KA?yı 24 ve 48 saatlik muamelede tüm konsantrasyonlarda uyarmıştır. KA?daki artış tüm konsantrasyonlarda olmakla beraber 48 saatlik muamelenin en yüksek konsantrasyondaki artış (750 ?g/ml) MMC?deki (Pozitif Kontrol) kadar olmuştur. 4-Metilimidazol 24 saatlik muamelede sadece en yüksek iki konsantrasyonda, 48 saatlik muamelede ise tüm konsantrasyonlarında MN oluşumunu uyarmıştır. Ayrıca 4-Metilimidazol 24 saatlik muamelede en yüksek iki konsantrasyonda ve 48 saatlik muamelede tüm konsantrasyonlarda PI?nin önemli derecede düşmesine neden olmuştur. Bu düşüş 750?g/ml konsantrasyonda MMC?den daha fazla olmuştur. 24 saatlik muamelede en düşük konsantrasyon hariç ve 48 saatlik muamelede tüm konsantrasyonlarda test maddesi MI?nin düşmesine yol açmıştır. Ayrıca 4-Metilimidazol,Nukleus Bölünmesini (NBI) 24 ve 48 saatlik muamelede kontrole nazaran önemli ölçüde düşürmüştür. Bu düşüş 24 saatlik muamelede konsantrasyona bağlı durum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the genotoxic effects of 4- Methylimidazole (4MEI), on human peripheral lymphocytes by using sister chromatid exchange (SCE), chromosomal aberration (CA) and micronucleus (MN) tests. Cells were treated with 300, 450, 600, 750 ?g/ml 4-Methylimidazole for 24 and 48 hours periods. 4-Methylimidazole induced SCEs when compared to control for 24-h and 48-h treatment periods in human peripheral blood lymphocytes. 4-Methylimidazole increased SCEs in highest two concentrations (600 and 750?g/ml) of 24-h treatment period and in all concentrations of 48-h treatment period and that increase depended on the concentration of 48-h treatment. Also 4-Methylimidazole induced CA all concentrations for 24 and 48 hours treatment periods. At the same time, the highest concentration (750?g/ml) induced 4- Methylimidazole CA as much as the positive control. 4-Methylimidazole induced MN formation in only highest two concentrations of 24-h treatment and in all concentrations of 48-h treatment. Additionally, 4-Methylimidazole significantly decreased PI in two highest concentrations for 24h and in all concentrations of 48-h treatment. Decreasing in highest concentrations (750?g/ml) occurred as much as positive control. All concentrations of 24-h (expect for the lowest concentration) and 48-h decreased MI. Also, 4-MEI decreased NDI in all concentrations 24 and 48 h treatment periods. This decrease dependent on concentrations in 24 h treatment period.