Çok dişli Schiff bazlarının mangan kompleksleri: Sentezi, karakterizasyonu ve katalaz aktivitesi
Manganese complexes of multinuclear schiff bases: Synthesis, characterization and catalase-like activity
- Tez No: 432237
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KARİPCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak 4-(kloroasetil)bifenil, kloroasetil klorür ve bifenilin, alüminyum klorür katalizörlüğünde, Friedel-Crafts açilleme reaksiyonuna göre hazırlanmıştır. Kuru HCl gazı varlığında, 4-(kloroasetil)bifenil ile alkil nitritin reaksiyonuyla 4-bifenilglioksilohidroksimoil klorür elde edilmiştir. İki dişli oksim ligandı (4-(morfolinoisonitrosoasetil)bifenil), 4-bifenilkloroglioksim ve morfolinin kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlendi. İki dişli oksim ligandı ile trietilentetraaminin kondenzasyonundan altı dişli Schiff bazı ligandı elde edilmiştir. İki dişli oksim ligandı ve altı dişli Schiff bazlı ligandının yeni tek ve çift çekirdekli mangan(II) ve mangan(III)'ün kompleksleri hazırlanmış ve farklı fiziksel teknikler ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen komplekslerin yapıları ICP, FT-IR spektrum verileri, termal analiz, elementel analiz, iletkenlik ve manyetik susseptibilite ölçümleri ile aydınlatılmıştır. 4-(Morfolinoisonitrosoasetil)bifenil 1H ve 13C NMR ile de karakterize edilmiştir. Ayrıca, komplekslerin hidrojen peroksit ile disproporsiyonlaşması için gösterdikleri katalitik aktivite, 1-metilimidazol varlığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, 4-(chloroacetyl)biphenyl was prepared from the reaction of chloroacetyl chloride with biphenyl in the presence of aluminium chloride according to Friedel-Crafts acylation. 4-Biphenylglyoxylohydroximoyl chloride was obtained by reacting 4-(chloroacetyl)biphenyl with alkyl nitrite in the presence of dry HCl gas. Didentate oxime ligand [4-(morpholinoisonitrosoacetyl)biphenyl] was synthesized by condensation reaction between 4-biphenylchloroglyoxime and morpholine. Sixdentate Schiff base ligand was prepared by condensing of triethylenetetraamine with didentate oxime ligand. New mono- and dinuclear manganese(II) and manganese(III) complexes of didentate oxime ligand and sixdentate Schiff base ligand have been prepared and characterized by different physical techniques. Structures of complexes synthesized were identified with ICP, FT-IR spectal data, thermal analysis, elemental analysis, conductuvity and magnetic susceptibility measurements. (4-(Morpholinoisonitrosoacetyl)biphenyl) was further characterized by 1H and 13C NMR. Furthermore, catalytic activitiy of the complexes for the disproportionation of hydrogen peroxide was also investigated in the presence of 1-methylimidazole.