4-metilimidazol'ün toksik etkisi üzerine sodyum selenit'in koruyucu etkisinin belirlenmesi
Determining the protective effect of sodium selenite on the toxic effect of methilimidazole
- Tez No: 675827
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
4-Metilimidazol (4-MET) yiyecek ve içeceklere karamel rengini veren ısıl işlem uygulanması sonucu ortaya çıkan bir gıda yan ürünüdür. Bu tez çalışmasında, in vitro koşullarda insan kan hücrelerine uygulanan 4-MET ve Sodyum Selenit (SS)'in DNA'da meydana getirdiği yapısal değişimlerin belirlenmesi ve antioksidan enzim aktivitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada kullanılan kan örnekleri kontrol grubu ve uygulama grupları olmak üzere toplam 8 gruba ayrılmış, kontrol grubuna hiç bir kimyasal madde uygunlanmamıştır. 4-MET, SS ve 4-MET+SS kombinasyonu eritrositlere uygulandıktan sonra MDA seviyesi ile SOD, CAT ve GPx enzim aktiviteleri üzerine olan etkileri spektrofotometre ile ölçülmüş ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. 1 µM SS ve 1 µM 4-MET uygulan gruplarda kontrol grubuna yakın değerler elde edilirken, 10 µM ve 100 µM 4-MET uygulanan gruplarda antioksidan enzim aktivitelerinde istatiksel olarak azalma, MDA miktarında ise artış gözlemlenmiştir. SS'in 10 µM ve 100 µM 4-MET ile beraber uygulanması sonucu antioksidan enzim aktivitelerinde artış gözlenmiş olup, SS'in antioksidan enzimler üzerinde kısmı koruyucu etkisi belirlenmiştir. Komet testine göre, 1 µM SS ve 1 µM 4-MET uygulanan lökositlerde anlamlı değişimler gözlemlenmezken, 10 µM ve 100 µM 4-MET uygulanan lökositlerde ise DNA kuyruk yüzdesi, kuyruk uzunluğu ve kuyruk momenti değerlerinde artış gözlemlenmiştir. Böylece 4-MET'in kan dokusu üzerinde genotoksik etkisi ortaya konulmuştur. Bu çalışma ile 4-MET'in kontrolsüz olarak tüketilmesinin kan hücreleri üzerinde zararlı etkiler oluşturabileceği gösterilmiş olup, 4-MET ile birlikte SS kullanıldığında bu etkilerin azaltıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
4-Methylimidazole (4-MET) is a food by-product resulting from the heat treatment that gives the caramel color to foods and beverages. In this thesis study, it was aimed to determine the structural changes caused by 4-MET and Sodium Selenite (SS) applied to human blood cells under in vitro conditions and to evaluate the antioxidant enzyme activities. The blood samples used in the study were divided into 8 groups as the control group and the administration group, and no chemical substance was suitable for the control group. After 4-MET, SS and 4-MET + SS combination was applied to erythrocytes, its effects on MDA level and SOD, CAT and GPx enzyme activities were measured by spectrophotometer and compared with the control group. While values close to the control group were obtained in the groups in which 1 µM SS and 1 µM 4-MET were applied, a statistically decrease in antioxidant enzyme activities and an increase in the amount of MDA were observed in the 10 µM and 100 µM 4-MET groups. As a result of the application of SS together with 10 µM and 100 µM 4-MET, an increase in antioxidant enzyme activities was observed, and the partial protective effect of SS on antioxidant enzymes was determined. According to the Komet test, no significant changes were observed in leukocytes treated with 1 µM SS and 1 µM 4-MET, while an increase in DNA tail percentage, tail length and tail moment values was observed in 10 µM and 100 µM 4-MET applied leukocytes. Thus, the genotoxic effect of 4-MET on blood tissue has been revealed. With this study, it has been shown that uncontrolled consumption of 4-MET can have harmful effects on blood cells, and it has been determined that these effects are reduced when SS is used together with 4-MET.