Çukurova koşullarında ekim öncesi topraktaki mineral azotun birinci ürün mısır gübreleme programında kullanım potansiyeli
Potential use of preplant soil mineral nitrogen content in first crop corn fertilization programe in Çukurova region
- Tez No: 307716
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE İBRİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Çukurova koşullarında toprakta ekim öncesi bulunan mineral azotun, bölgenin tarımsal ekonomisine önemli katkı sağlayan 1. ürün mısırın gübreleme programında kullanım olanakları araştırılmıştır. Çalışma için, 2007, 2008 ve 2009 yıllarında mısır üretim alanlarında ekim öncesi ve hasat sonrası üç farklı derinlikten alınan (0-30, 30-60 ve 60-90 cm) örnekler kullanılmış ve ?NH?_4^+ ve ?NO?_3^- ölçülerek, toplam mineral azot (Nmin) değerleri hesaplanmıştır. Bununla birlikte, hasat edilen mısırda kimi bitkisel parametreler (sap verimi, tane verimi, sap ve tanede %N, sap, tane ve total bitki tarafından kaldırılan N) ölçülmüş ve bu bulguların topraktan elde edilen değerler ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada, çiftçinin ekim öncesi toprakta var olan azotu göz ardı ettiği görülmüştür. Bulgular, ekim öncesi toprakta bulunan azotun kısmen mısırın başlangıç azotunu karşılayacak düzeyde olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, hasat sonrasında da toprakta önemli miktarda azot kaldığı tespit edilmiştir ki bu, çiftçinin ihtiyacından fazla azot gübrelemesi yaptığını göstermektedir. Toprak ve bitkisel parametrelerin birlikte değerlendirilmesi ile, kimi parametreler arasında doğrusal bir ilişki elde edilmiş olup; bu ilişki istatistiksel olarak da önemli bulunmuştur. Araştırma sonuçları, topraktaki mineral azotun mısırın gübreleme programında kullanılacak önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Ancak, topraktaki Nmin ile mısır verimi arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, potential usage of pre plant soil mineral nitrogen ?(N?_(min?)) in the first crop corn fertilization programme was studied in the Cukurova region. Corn, as a regional crop, provides a significant contribution to agricultural economy. The soil samples were taken at the pre plant and post harvest periods from three different depths (0-30, 30-60 and 60-90 cm) in 2007, 2008, 2009 years and ?NH?_4^+ and ?NO?_3^- concentrations were measured, and total N_min values were calculated. In addition, some parameters (shoot yield, grain yield, %N in shoot and grain, N uptake of shoot, grain and total plant) were measured and calculated to correlate with the soil values. This study was shown that, pre plant N_min level could contribute to corn production, and the farmers should consider this existing readily available nitrogen source in the profile. A significant amount of N_min was also determined in the soil profile at the post harvest stage, showing that farmers? fertilizer application are more than the plant needs. When soil and plant parameters were evaluated together, there were significantly important linear relationships. The research results showed that, the soil mineral nitrogen is an important factor that can be used in corn fertilization programe. However, there were no significant correlation was found between corn yield and the soil N_min values.