Medikal fizikte kullanılan bazı radyonüklidlerin nükleer reaksiyon tesir kesitlerinin incelenmesi
Investigation of nuclear reaction cross sections of the some radyonuclides of used medical physics
  1. Tez No: 307751
  2. Yazar: FAİK SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, tıpta kullanılan yüklü parçacık gelme enerjileri göz önüne alınarak radyonüklid üretim reaksiyonları incelendi. Enerjili yüklü parçacıklarla oluşturulan nükleer reaksiyon tesir kesitleri, denge ve denge öncesi reaksiyon modelleri kullanılarak hesaplandı. Literatürden elde edilen deneysel değerlerle teorik hesaplamalar karşılaştırılarak bir yüklü parçacık hızlandırıcısına ait radyoizotop üretimi ve hedef seçimi için optimum enerji aralıkları belirlendi. Çalışmamızda medikal olarak seçilen radyonüklidler ile ilgili olarak bazı reaksiyonlar bir kaç model kullanılarak deneysel verilerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, regarding the energy from charged particles, we investigated production reactions of radionuclide. The cross sections of affection of nuclear reaction, made of charged particles, were calculated by using the reaction types at the time of the equilibrium and pre-equilibrium. Comparing the experimental values from the litterateur and theoretical calculations, optimum energy spaces were determined for the radioisotope production of a charged particle accelerator and for the selection of the target. In the study, some of the reactions about the medical radionuclides were analogized by using a few models.