Taş kolonların analiz ve tasarımı
Analysis and design of stone columns
- Tez No: 307765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada taş kolonların analizi için geliştirilmiş teorik yaklaşımlar hakkında bilgi verilmiştir. İlk etapta analitik yöntemler daha sonra ise sayısal yöntemler irdelenmiştir. sayısal yöntemlerin doğruluğu analitik yöntemlerle karşılaştırılarak araştırılmış, daha sonra arazide inşa edilmesi planlanan grup taş kolonların ön tasarımı sayısal yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde taş kolonlarla ilgili parametrik çalışma yapılarak farklı parametrelerin (kolon çapı, kolon elastisite modülü, kolonlar arası mesafe gibi) taş kolonla güçlendirilmiş zeminin taşıma kapasitesi ve oturma davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkılarak arazideki uygulama için en uygun çap ve yerleşim oranları elde edilmiştir. Bu çalışmanın devamında taş kolonla güçlendirilmiş zeminlerin iki boyutlu olarak sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmesinde eksenel simetrik koşullardan düzlem deformasyon koşullara dönüştürme için geliştirilmiş iki basitleştirilmiş eşleme yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Bu yöntemlerin doğruluğu üç boyutlu sayısal analiz sonuçları ile karşılaştırılarak irdelenmiştir. Son olarak bu eşleme yöntemlerinin uygulandığı bir dolgu problemi hem iki boyutlu hem de üç boyutlu olarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar arazi okumaları ile karşılaştırılmıştır. Böylece eşleme yöntemlerinin ne derece güvenilir sonuçlar sağladığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study provides information on the theoretical approaches developed for the analysis of stone columns. In the first step, analytical methods and then numerical method have been investigated. Accuracy of the theoretical analysis has been investigated by comparing by numerical analysis. Then the numerical method has been used for preliminary design of the groups stone column for operating the project. In this parametric analysis for determining parameter of the stone column, investigate of the load capacity and settlement behavior in reinforced soil with stone columns have been investigated. Using this result has been achieved the appropriate diameter and placement, Also reinforced soil with stone column have been modeled with a finite element 2-D program by 2 developed methods have been changed from axisymmetric to plain-strain. For investigation of the accuracy of 2-D finite element, the result of the 3-D finite element has been compared with 2-D finite element. Lastly, the result of the 2-D embankment analysis and 3-D embankment analysis have been compared with result of fıeld data.