Adana ve Mersin illerinde domates kloroz virüsü (Tomato chlorosis crinivirus, tocv)'nün saptanması ve moleküler karakterizasyonu
Detection and molecular characterisation of tomato chlorosis virus (Tomato chlorosis crinivirus, tocv) in Adana and Mersin
- Tez No: 307764
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Domates Kloroz Virüsü (ToCV), Closteroviridae familyası içerisinde Crinivirus cinsine bağlı, flomde yaşan önemli bir domates virüsüdür. Konukçu dizisi geniş olup 7 bitki familyası içerisindeki 24 türde infeksiyon yapabilmektedir. Araştırma Adana ve Mersin illerinde üretimi yapılan domateslerde zararlı ToCV? nin yaygınlığının ortaya konulması ve farklı izolatların tanımlanmaları, sınıflandırılmaları ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. ToCV? nin ticari olarak antiserumu olmadığı için virüsü serolojik olarak saptama imkanı bulunmamaktadır. Yapılan surveylerle toplanan örnekler ELISA ile karışık infeksiyon durumlarını kontrol etmek amacıyla Hıyar Mozayik Virüsü (CMV) ve Tütün Mozayik Virüsü (TMV) virüslerine karşı testlenmiştir. Moleküler çalışmalar sonucunda ToCV ile bulaşık bulunan örkeler domates, biber ve diğer test bitkilerine mekanik inokulasyon yöntemi ile aşılanmıştır. Biyolojik indeksleme çalışmaları ToCV? nin mekanik inokulasyon yöntemi ile taşınmadığını göstermiştir. ToCV? nin farklı izolatlarının RT-PCR yöntemi ile kılıf protein geni üzerinden 360 bp? lik bir bölgeye göre karakterizasyonu yapılmıştır. RT-PCR çalışmaları domateslerde damar araları kloroz sararma, yapraklarda daha sonra kahverengileşme, beneklenme simptomlarının ToCV? den kaynaklandığını ortaya koymuştur. Bulunan izolatların, DNA dizilemeleri sonucunda ortaya konulan sekansları gen bankasındaki diğer izolatlarla karşılaştırıldığında, Yunanistan izolatı ile % 98,9 oranında örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tomato Chlorosis Virus (ToCV) is a member of the genus Crinivirus of Closteroviridae family and important virus on tomato. ToC has large host range including ower 24 plant species in 7 plant families. The research was conducted to disply prevalence of virus, classification of different isolates on tomato produced in Adana, Mersin provinces. Due to lack of antiserum of ToCV commerciall, no possibility to detect of ToCV serologically. During surveys, the samples were tested with ELISA against to Cucumber Mosaic Virus (CMV) and Tobacco Mosaic Virus (TMV) to control of mix infection of tomato. The samples found infected with ToCV by molecular techniques were inoculated to tomato, pepper and indicator plants by mechanically inoculation technique. Biological indexing showed that ToCV is not transmited by mechanically inoculation. Different isolates of ToCV wre characterized by RT-PCR according to 360 bp fragment on coat protein gene. RT-PCR assays showed that the agent of symptoms of chloroz between veins, yellowing, browning and flecking is ToCV. When sequences of ToCV isolates found were compared with other isolates in genebank, the result showed that our isolates are very close to Greec isolates in that rate of 98,9%.