İki boyutlu standart geometrik yapılı parçaların kesim probleminin analitik ve genetik algoritma çözümü
Analitical and genetic algorithm solution of cutting standart two-dimensional geometric pieces
- Tez No: 307770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada iki boyutlu dikdörtgen ana levhadan parça çeşit sayısı az olan problem için optimum çözüm araştırılmıştır. Yapılan çalışmada arta kalan parçanın daire şeklinde maksimize edilmesini amaçlayan iki farklı modelleme yaklaşımı geliştirilmiştir. Birinci yaklaşımda bir ana levhadan az sayıda parça kesimi için tam sayılı nonlineer model geliştirilmiştir. Geliştirilen model bir optimizasyon paket programında çözülerek optimum kesim planı elde edilmiştir. İkinci yerleşimde ise çok sayıda parça kesimi durumunda en iyi çözümü bulacak genetik algoritma modeli kurulmuştur. Kurulan model MATLAB 7.9.0 paket programında çözülerek en iyi parça kesim planı elde edilmiştir. Optimizasyon programından elde edilen global sonuçlar genetik algoritma meta sezgisel algoritma ile kıyaslanarak sezgisel algoritma örnek çapı büyük problem çözümleri için kullanılmıştır.Geliştirilen meta sezgisel yöntem parça sayısı az ve fazla olan problemler için optimum değere çok yakın sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, investigated many items of relatively few different types of two-dimensional rectangular pieces cutting stock problem from main sheet. The study is aimed to maximize the remaining circular piece. In accordance with this purpose two different models are developed. The first model is about cutting pieces from the main sheet with using integer linear programming procedure. This model have been obtained the global optimum results optimization software. The second model is about cutting pieces from the main sheet with using genetic algorithm procedure. This meta-heuristic model have been solved with using MATLAB 7.9.0. software programming. The global results obtained from the optimization program compare with genetic algorithm solutions. Meta-heuristic genetic algorithm is used for the large sample seize problem solving.As a result the developed meta-heuristic method is useful for two-dimensional rectangular cutting problems with the aim of maximum remaining circular piece.