Bazı yerli ve yabancı Trabzon hurması çeşit ve tiplerinin morfolojik karakterizasyonu
Morphological characterization Of some local and global Persimmon varieties and types
- Tez No: 307771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 2010-2011 yılları arasında yürütülen bu araştırmada Trabzon hurmasında 67 tür ve çeşitin morfolojik karakterizasyonu yapılmıştır. Çalışmada ağaçlarının gelişme durumu, büyüme şekli, dal yapıları ile yaprak, meyve ve tohum özellikleri incelenmiştir.İncelenen Trabzon hurması çeşit ve tiplerinde 2 ayrı sınıflama yapılmış olup her sınıflamada 4 grup olarak değerlendirilmiştir. Birinci sınıflandırmada kararlı, kararsız, buruk ve buruk olmayan; ikinci sınıflandırmada buruk-kararlı, buruk-kararsız, buruk olmayan-kararlı ve buruk olmayan-kararsız çeşit ve tipler yer almıştır. Gruplar içinde bulunan genotiplerle dendrogramlar oluşturularak genotipler arasında morfolojik olarak yakınlık dereceleri ortaya konmuştur. Kararlı çeşit ve tiplerin oluşturduğu grup, buruk çeşit ve tiplerin oluşturduğu grup ile kararlı-buruk çeşit ve tiplerin oluşturduğu toplam üç grupta da Diospyros lotus (ABD) ile Yeşil hurma tipleri en fazla faklılık gösterirken, Çekirdeksiz tipi ve Persimmon Seedless çeşidi grup içerisinde birbirlerine en fazla yakınlık gösteren çeşit ve tipler olarak bulunmuştur. Kararsız çeşit ve tiplerin oluşturduğu grup ile buruk olmayan-kararsız çeşit ve tiplerin oluşturduğu bu iki grupta, Shogatsu çeşidi kendi bulunduğu grup içinde en fazla farklılık gösterirken, Mercatelli ve Brazzale çeşitleri kendi gruplarında birbirine en yakın çeşitler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out in University of Cukurova, Department of Horticulture, morphological characterization of 67 Persimmon varieties and types were performed between 2010-2011. In order to determine morphological characterization, plant development stage, growth, brunch structure, characteristics of leaf, fruit and seed were investigated.Examinated in persimmon varieties and types of persimmon were made two separate classification of each classification was evaluated as four groups. First classification was consist of pollination constant, pollination variant, astringent and non-astringent genotypes. Second classification were classified by pollination constant astringent, pollination variant astringent, pollination constant non-astringent, pollination variant non-astringent genotypes. Clusters were formed with genotypes for each group in order to determine morphological similarity between genotypes.Diospyros lotus (ABD) and Yeşil hurma type showed the maximum difference in pollination constant, astringent and pollination constant astringent groups while Seedless and Persimmon Seedless types showed the maximum similarity in all three groups. Furthermore in pollination variant and pollination variant non-astringent groups, Shogatsu had the highest dissimilarity value while Mercatelli and Brazzale were found the most similar varieties in their own groups.