Farklı CA+2 düzeylerindeki sularda CD+2 etkisinde kalan tatlısu balığı oreochromis niloticus'un dokularında atpaz tepkilerinin belirlenmesi
Determination of the atpase responses in tissues of freshwater fish (Oreochromis niloticus) exposed to CD+2 in water with different CA+2 levels
- Tez No: 307772
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA CANLI, ÖĞR. GÖR. GÜLÜZAR ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tatlısu balığı (Oreochromis niloticus) akut (48 saat, 20 ?M Cd+2) ve kronik (14 gün, 10 ?M Cd+2) süreler ile üç farklı derişimdeki Ca+2 için, Cd+2 ve Ca+2+Cd+2 etkisine bırakılmıştır. Deney süreleri sonunda solungaç ve bağırsak dokusunda Na+/K+-ATPaz ve Mg+2-ATPaz ile kas dokusunda Ca+2-ATPaz aktiviteleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre enzim aktivitesinin farklı Cd+2 ve Ca+2 derişimine, etki süresine ve doku tipine göre değiştiği gözlenmiştir. Ca+2 derişimi arttıkça kontrol balıkların ATPaz aktivitelerinin önemli oranlarda arttığı bulunmuştur. Sadece Ca+2 etkisindeki balıklarda genellikle ATPaz aktivitelerinde artış gözlenirken, Ca+2+Cd+2 etkisinde ise artış yanında azalış da gözlenmiştir. Akut ve kronik süreçte solungaç Na+/K+-ATPaz aktivitesi birbirine zıt tepkiler verirken, Ca+2-ATPaz ve Mg+2-ATPaz genel olarak benzer yönde aktivite göstermiştir. Bu çalışmada, sucul ortamlarda metal toksisitesine Ca+2'nin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Freshwater fish (Oreochromis niloticus) was individually exposed to Ca2+, Cd2+ and Ca2++Cd2+ in three different concentrations Ca2+ for acute (48 h , 20 ?M Cd2+) and chronic (14 days, 10 ?M Cd2+) exposure periods. At the end of exposure periods, Na+/K+-ATPase and Mg2+-ATPase activities in the gills and intestine and Ca2+-ATPase activity in the muscle were measured. Results showed that enzyme activities depend on Cd2+ and Ca2+ concentration, exposure duration and tissue type. As long as Ca2+ concentration increase ATPase activities of control fishes inreased, also. Generally, ATPase activities increased in fish exposed to only Ca2+ concentration, while they showed both increases and decreases after exposure to Ca2++Cd2+. While gill Na+/K+-ATPase activity showed opposite reactions, Mg2+-ATPase and Ca2+-ATPase showed similar trend in acute and chronic periods. The aim of this study was to investigate the effects of Ca2+ on metal toxicity.