Ankara koşullarında kırmızı üçgül (Trifolium incarnatum L.) ve İtalyan çimi (Lolium multiflorum cv. caramba) karışım oranları ve ekim yöntemlerinin kaba yem verimine ve verimle ilgili özelliklere etkisi
Effects of mixture rates and sowing methods on forage yields of crimson clover (Trifolium incarnatum L.) and İtalian ryegrass (Lolium multiflorum cv. caramba) mixture under Ankara conditions
- Tez No: 307795
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS TANSI, PROF. DR. CAFER SIRRI SEVİMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, kırmızı üçgül ve tek yıllık italyan çiminin farklı karışım oranlarının, farklı ekim şekilleri altındaki verimliliklerinin incelenmesi amacıyla, 2011-2012 yılları arasında, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Araştırma ve Uygulama alanında 2 yıl süreyle yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak kurulmuştur. % 75 kırmızı üçgül + % 25 italyan çimi, % 50 kırmızı üçgül + % 50 italyan çimi ve % 25 kırmızı üçgül + % 75 italyan çiminden oluşan karışımlar, yalın ekimleriyle birlikte alt parsellere, serpme ekim, ayrı sıralar, çapraz sıralar ve aynı sıraya karışık ekim yöntemi olmak üzere 4 farklı ekim yöntemi ana parsellere yerleştirilerek, denemede bitki boyu, botanik kompozisyon, yeşil ot, kuru ot, kuru madde oranı ve verimi, ham protein oranı ve verimi incelenmiştir. En yüksek verim değerleri çapraz ekim yönteminin % 25 kırmızı üçgül + % 75 italyan çimi karışım oranında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted at the experimental area of the Ankara University Agriculture Faculty Field Crops Department, to investigate the effects of mixture rates of and sowing methods on forage yield yields of crimson clover (Trifolium incarnatum L.) and Italian ryegrass (Lolium multiflorum cv. Caramba) mixture under Ankara conditions in 2011-2012 growing years. In the study, the five mixture ratios (75, 50, 25 percentages, plus pure stands of two species) and four sowing methods (mixtures in same rows, alternate rows, perpendicular rows and broadcast seeding) were studied. Field trials were arranged in the complete randomized split plots design with three replications, as sowing method as main plots and mixtures ratios as sub-plots. The following components, such as plant height, botanical compositions, herbage yield, dry matter ratio and yield, crude protein ratio and yield, land equivalent ratio (LER)?s were investigated. As result 25 % Crimson clover + 75 % Italian ryegrass mixture and sowing method in the perpendicular rows were the best treatments in terms of many number of characters studied.