Manyetik nanopartiküller üzerine desteklenmiş schiff bazı türevi metal komplekslerinin sentezleri ve katalitik etkinliklerinin incelenmesi
The synthesis of magnetic nanoparticle supported schiff bases metal complexes and the anaysis of their catalytic activity
  1. Tez No: 307804
  2. Yazar: HANDE SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada manyetik nanopartiküllerle ve çeşitli schiff bazları ile yeni geri dönüştürülebilir Mn metal kompleksi sentezlenmiştir. Bu amaçla ilk olarak Fe3O4 mayetik nanopartikülleri sentezlenmiştir. Daha sonra dopamine hidroklorür ile katı destek sentezlenmiştir. Ardından schiff bazları ile ligantlar sentezlendi. Son olarak Mn(II)asetat ile Mn metal kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen katalizörler FT-IR (fourier transformer ınfrared spectroscopy) ve X-Ray diffraction cihazları ile karakterize edildi. Sentezlenen bu manyetik nano katalizörler epoksidasyon reaksiyonu için kullanıldı. Bu yeni manyetik nano katalizörlerin, homojen katalizörler gibi yüksek aktiviteye ve seçiciliğe sahip olduğu gözlendi. Buna ek olarak reaksiyon ortamında dağıldığı ve reaksiyon sonrasında da kolayca ayrılabildiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, novel magnetically recyclable Mn nanocatalysts have been synthesized with magnetic nanoparticles and various Schiff bases. Nanoparticles of magnetic Fe3O4 were first synthesized. Then a solid support was synthesized with dopamine hydrochloride and Schiff base ligands were synthesized. Finally, Mn metal complexes were synthesized using Mn(II)acetate. These catalysts were characterized by FT-IR (fourier transformer infrared spectroscopy) and X-Ray diffraction. The prepared magnetic nanocatalysts were tested as catalysts in epoxidation reactions. The prepared novel magnetic nanocatalysts showed high activity and selectivity as in a homogeneous system. It was also well dispersed in solution. The catalyst was easily separable.