Investigation of electromagnetic scattering in cold plasma
Soğuk plazma içerisindeki elektromanyetik saçılmanın incelenmesi
- Tez No: 307803
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT SERBEST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, iyonesfer soğuk plama olarak modellenmiş ve soğuk plazma içersindeki bir yarım düzlemden düzlemsel dalgaların saçılımı incelenmiştir Problemin birinci kısmında, yarım düzlem empedans yarım düzlem olarak düşünülmüş ve Foruier dönüşümü kullanılarak Wiener-Hopf denklemine ulaşılmıştır. Problemin ikinci kısmında empedans yarım düzlem mükemmel iletken yarım düzleme indirgenmiştir. Bu durumda, elde edilen alan integralleri semer noktası tekniği kullanılarak asimptotik olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ionosphere is modeled by a cold plasma and the scattering of plane electromagnetic waves by an half-plane is investigated in cold plasma. In the first part of the problem, the half plane is considered as an impedance half-plane. Then, Fourier transform is used to obtain Wiener-Hopf equations. In the second part, the impedance half-plane is reduced to a perfectly conducting half-plane and field integrals are solved asymptotically by using steepest descent path method.