Matrislerin istatistik alanında kullanımı
Usage of matrices in statistics
  1. Tez No: 307808
  2. Yazar: MURAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH SAKALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bilimsel araştırmalarda elde edilen verilerin analizinde ve yorumlanmasında çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmalarda, lineer cebirin bir parçası olan matris kavramı önemli bir yere sahiptir. İstatistikte ise matrisler genel olarak, regresyon analizi, varyans analizi ve lineer modeller gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bir matris formu olan Sweep operatör ise istatistikte kullanılan çok yönlü bir operatördür. Sweep operatörü; normal denklemlerin bir çözümü, kareler toplamı, hata kareler toplamı, matris determinantı, Cholesky ayrışım matrisi, Doolittle matrisi, genelleştirilmiş tersler gibi ifadeleri oluşturmak için kullanılabilir. Bu çalışmada, istatistiğin çeşitli alanlarında kullanılan bazı özel matrisler ve Sweep operatörü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various statistical methods are used in the analysis and interpretation of the data which is obtained from the scientific researches. The concept of matrix which is a part of linear algebra has an important role in these studies. The matrices in statistics are used in regression analysis, analysis of variance and linear models. Sweep operator, which is a form of matrix, is a versatile operator used in the statistics. Sweep operator can be used to generate some of expressions such as, the solution of the normal equations, the sum of squares,the sum of squares error determinant of a matrix, Cholesky decomposition matrix, Doolittle matrix and generalized inverse. In this study, some special matrices used in various fields of statistics and Sweep operator are investigated.